صفحه ۷۶

"ابوجعفر" می‎باشد، پدرش "امام رضا(ع)" و نام مادر او "سبیکه" بود. وی در سال 203 پس از شهادت پدر بزرگوارش در سن 8 سالگی به امامت رسید. ناگفته نماند همان طور که در بحثهای گذشته گفته شد امامت یک مقام الهی است که از طرف خدا و پیامبر(ص) تعیین می‎شود و هیچ ارتباطی با کم و یا زیاد بودن سن ندارد. آن حضرت در سال 220 هجری روز آخر ماه ذی القعده در سن 25 سالگی به دستور "معتصم عباسی" مسموم شد و به شهادت رسید و در بغداد، منطقه "کاظمین" کنار قبر جدش امام موسی بن جعفر(ع) به خاک سپرده شد. این امام بزرگوار کمترین مدت عمر را در میان امامان شیعه داشته اند.

10 - حضرت علی بن محمد معروف به امام علی النقی (ع)

نام آن حضرت "علی" و معروفترین لقب های او "نقی و هادی" و کنیه اش "ابوالحسن" می‎باشد. پدرش "حضرت جواد(ع)" و مادرش "سیده یا سمانه" بود. وی در 15 ذی الحجه سال 213 هجری به دنیا آمد و در سن 7 سالگی پس از شهادت پدرش به امامت رسید. آن حضرت مدت زیادی از دوران امامت خود را در شهر "سامراء" تحت نظر حکومت بنی عباس سپری نمود تا این که سرانجام به دست آنان مسموم شد و در سوم ماه رجب سال 254 هجری در سن 41 سالگی از دنیا رحلت نمود و در شهر "سامراء" به خاک سپرده شد.

11 - حضرت حسن بن علی معروف به امام حسن عسگری (ع)

آن حضرت در ماه ربیع الثانی سال 232 هجری در "مدینه" به دنیا آمد، پدرش امام "علی النقی (ع)" و مادرش "سلیل یا حدیث" می‎باشد. وی در 22 سالگی به مقام امامت رسید و در هشتم ماه ربیع الاول سال 260 هجری در سن 28 سالگی همچون پدران معصوم خویش توسط ستمگران مسموم شده و به شهادت رسید و در شهر "سامراء" کنار قبر پدر ارجمند خود به خاک سپرده شد. آن حضرت به دستور حکومت بنی عباس در سن چهار سالگی با پدر خود از مدینه به شهر "سامراء" که از شهرهای عراق است منتقل شد و در آنجا تحت مراقبت حکومت قرار داشت؛ آن حضرت را

ناوبری کتاب