صفحه ۷۵

7 - حضرت امام موسی بن جعفر(ع)

نام وی "موسی" و لقب مشهور او "کاظم" یعنی فروبرنده خشم و کنیه اش "ابوالحسن" می‎باشد. پدرش "امام صادق (ع)" و نام مادرش "حمیده" بود. مادر حضرت زنی دانشمند بود و به دستور امام صادق (ع) زنها برای یادگیری احکام و معارف دینی به وی مراجعه می‎کردند. امام هفتم در 7 صفر سال 128 هجری در منطقه "ابواء" که بین مکه و مدینه واقع شده به دنیا آمد و در سن 21 سالگی به امامت رسید. حضرت مدتی از عمر شریف خود را در زندان به سربرد و در آنجا به عبادت و بندگی خدا مشغول بود. تا این که در 25 رجب سال 183 هجری در سن 55 سالگی در زندان بغداد به وسیله زهری که مأمورین حکومت بنی عباس به حضرت دادند به شهادت رسید و در همان شهر بغداد در قبرستان قریش که بعدها معروف به "کاظمین" گردید دفن شد.

8 - حضرت امام علی بن موسی الرضا(ع)

نامش "علی" و لقبش "رضا" و دارای کنیه "ابوالحسن" می‎باشد، وی در 11 ذی القعده سال 148 هجری در شهر "مدینه" متولد شد، پدرش "امام کاظم (ع)" و مادرش "نجمه" از بهترین زنان آن عصر می‎باشد. وی در سال 183 و در سن 35 سالگی به مقام امامت رسید؛ حضرت در عهد خلافت "مأمون" یکی از پادشاهان بنی عباس با اصرار و اجبار به "خراسان" آمد و ولیعهدی مأمون به وی تحمیل شد؛ و بالاخره مأمون عباسی از ترس توجه مردم به آن حضرت وی را در سال 203 هجری مسموم نمود. روز آخر ماه صفر آن سال حضرت رضا(ع) در سن 55 سالگی از دنیا رحلت نمود و در خراسان در شهر "مشهد" به خاک سپرده شد.

9 - حضرت محمدبن علی معروف به امام محمد تقی (ع)

حضرت در روز دهم رجب سال 195 هجری در منطقه "صریا" اطراف مدینه متولد شد. نامش "محمد" و از مشهورترین لقب های او "جواد و تقی" و کنیه اش

ناوبری کتاب