صفحه ۵۵

گوشه ای از زندگانی پیامبر اسلام (ص)

در اینجا مناسب است تا حدودی با زندگی شخصی پیامبر اسلام (ص) که توسط برادرمان احمد گردآوری شده است آشنا شویم.

احمد: حضرت محمد(ص) در 17 ربیع الاول در شهر مکه به دنیا آمد، همان سالی که ماجرای "اصحاب فیل" اتفاق افتاد و "ابرهه" فرمانروای یمن با سپاهی بزرگ و فیل جنگی برای خراب نمودن "کعبه" به مکه آمد ولی به عذاب الهی دچار شده و توسط پرندگانی که بر آنان سنگ پرتاب کردند نابود شدند.

نام پدر حضرت محمد(ص) "عبدالله" و مادرش "آمنه" بود، پدرش قبل از تولد او از دنیا رفت، و پدربزرگ پیامبر حضرت "عبدالمطلب" عهده دار اداره زندگی او شد. شش سال بیش نداشت که مادرش آمنه نیز از دنیا رفت. در هشت سالگی پدربزرگ خویش عبدالمطلب را نیز از دست داد و عمویش حضرت "ابوطالب" اداره زندگی او را به دوش گرفت. در سن 25 سالگی با حضرت "خدیجه" ازدواج کرد.

چهل سال در میان مردم با صداقت و امانت و بزرگواری زندگی کرد. از کودکی با ادب، راستگو و درستکار بود و به همین جهت به او "محمد امین" می‎گفتند، در این مدت هرگز دروغ و خیانت از او دیده نشد و ستمی بر کسی روا نداشت. هر ساله مدتی به کوه "حراء" می‎رفت و با تأمل در آثار قدرت خداوند او را پرستش می‎نمود، تا این که در 40 سالگی در روز 27 ماه رجب به پیامبری برگزیده و مبعوث شد. مدت 13 سال در مکه به سربرد و در این مدت پنهان و آشکار مردم را به خداپرستی و اسلام دعوت نمود، مشرکین در این مدت دست به آزار و شکنجه مسلمانان و رسول خدا زدند، به طوری که حضرت مجبور شدند به شهر "یثرب" که بعدا "مدینة النبی" نام گرفت هجرت و مسافرت کنند و در آنجا حکومت جهانی اسلامی را پی ریزی نمایند؛ مدت 10 سال حضرت در آن شهر زندگی کرد و به تبلیغ وارشاد مردم مشغول بود؛ حوادث گوناگون تلخ و شیرین و جنگها و پیروزیها در این ده سال اتفاق افتاد، پس از گذشت 63 سال از عمر شریفشان در 28 ماه صفر سال 11 هجری این جهان را بدرود گفته و به دیار ابدی شتافتند.

ناوبری کتاب