صفحه ۲۰۵

خود را به طور کامل و صحیح به جا نیاورد، پیامبراکرم (ص) فرمودند: این شخص مانند نوک زدن کلاغ به زمین نوک زد، اگر این شخص از دنیا برود و نمازش این گونه باشد به غیر دین من از دنیا رفته است" وسائل الشیعه، باب 8 از ابواب اعداد الفرائض، حدیث 2، جلد 4، ص 31.

همچنین سزاوار است نمازگزار از کارهایی که ثواب نماز را کم می‎کند پرهیز نماید؛ مثلا در حال خواب آلودگی و خودداری از ادرار به نماز نایستد و در موقع نماز از انجام کارهایی که نماز را سبک می‎نماید پرهیز کند.

ابوبصیر یکی از اصحاب امام صادق (ع) می‎گوید پس از وفات حضرت صادق (ع) برای تسلیت گویی خدمت ام حمیده همسر حضرت رفتم، او گریه نمود و من هم به گریه افتادم، بعد به من گفت: اگر امام را هنگام جان دادن می‎دیدی شگفت زده می‎شدی، چرا که او چشمانش را باز کرد سپس فرمود: همه خویشاوندان مرا جمع کنید، ما همه را حاضر کردیم، حضرت به آنها نگاه کرد و این جمله را فرمود: "شفاعت و دستگیری ما (اهل بیت) شامل حال کسانی که نماز را سبک شمارند نخواهد شد" وسائل الشیعه، باب 6 از ابواب اعداد الفرائض، حدیث 11، جلد 4، ص 26.

اقسام نماز

نماز بر دو قسم است: واجب و مستحب.

نمازهای واجب:

1 - نمازهای شبانه روزی که نماز جمعه نیز یکی از آنهاست؛ و عبارتند از: نماز صبح دو رکعت، ظهر و عصر هر کدام چهار رکعت، مغرب سه رکعت و عشا چهار رکعت.

2 - نماز آیات که به واسطه گرفتن خورشید (کسوف) یا ماه (خسوف) یا آمدن زلزله و همچنین رعد و برق و بادهای سیاه و سرخ - در صورتی که نوع انسانها از آنها وحشت نمایند - بر انسان واجب می‎گردد.

3 - نماز میت که پس از غسل دادن و کفن و حنوط کردن مرده مسلمان و قبل از دفن کردن او واجب است بر بدنش خوانده شود.

ناوبری کتاب