صفحه ۲۳۵

فتوحات، همین عبارات و جملات را حذف و به عبارت دیگر آن را تحریف نموده اند.

به یاد دارم که در زمان مرحوم آیت الله بروجردی، با یک مشقتی نسخه ای از "الیواقیت و الجواهر" را پیدا کردم و با کتاب "فتوحات مکیه" که از مرحوم آیت الله خمینی گرفته بودم مقایسه کردم؛ و دیدم همین چند خط مورد بحث از فتوحات حذف شده است، ولی دیگر مطالب مربوطه مطابقت دارد. رفتم خدمت مرحوم آیت الله بروجردی، در حالی که مرحوم آیت الله خمینی هم کنار ایشان نشسته بودند، عرض کردم آقا ببینید تحریف تا چه اندازه است ! کتابی که از فتوحات نقل قول کرده این چند خط را مطابق چاپهای اولیه فتوحات آورده است، در حالی که در چاپهای بعدی فتوحات این چند خط را حذف کرده اند؛ و "الیواقیت و الجواهر" چندین بار چاپ شده و این دو سه خط را هم حذف نکرده است.سوره فتح (48)، آیه 10.

در هر صورت منظور این است که ابن عربی و عبدالوهاب شعرانی با این که سنی مذهب هستند ولی معتقدند که امام زمان (عج) متولد شده است. ولی بیشتر اهل سنت، از جمله ابن أبی الحدید معتزلی می‎گویند که آن حضرت در آینده متولد خواهد شد.

اشاره ای به مسأله طول عمر حضرت مهدی (عج)

به نظر می‎رسد عمده اشکال کسانی که معتقدند امام زمان (عج) هنوز به دنیا نیامده است، مسأله طول عمر آن حضرت می‎باشد. برای این که این افراد خیلی بعید می‎دانند که کسی بتواند هزار و چندصد سال یا بیشتر عمر کند. در صورتی که این اشکال درست نیست و هیچ بعید نیست که کسی با شرایطی عمر طولانی مدت داشته باشد.

ناوبری کتاب