صفحه ۱۸۷

"خطبه 135»

و من کلام له علیه السلام و قد وقعت مشاجرة بینه و بین عثمان، فقال المغیرة بن الاخنس لعثمان: أنا أکفیکه، فقال علی علیه السلام للمغیرة :

"یا ابن اللعین الابتر، والشجرة التی لا أصل لها و لا فرع ! أنت تکفینی ؟! والله ما أعز الله من أنت ناصره، و لا قام من أنت منهضه؛ اخرج عنا أبعد الله نواک ، ثم ابلغ جهدک فلا أبقی الله علیک ان أبقیت."

سبب ایراد خطبه بر اساس نقل سید رضی

مرحوم سید رضی چنانچه در بعض نسخه های نهج البلاغه است در مقدمه این خطبه می‎گوید: "و من کلا م له (ع) و قد وقعت مشاجرة بینه و بین عثمان، فقال المغیرة بن الاخنس لعثمان":کافی، ج 7، ص 423؛ بحارالانوار، ج 30، ص 675 تا 683؛ و شرح نهج البلاغه ابن أبی الحدید، ج 1، ص 18. بین امیرالمؤمنین (ع) و عثمان مشاجره و نزاعی پیش آمد که در آن نزاع مغیرة بن أخنس به عثمان و در دفاع از او گفت: "أنا أکفیکه": من در برابر علی تو را کفایت می‎کنم. به این معنا که مثلا کاری می‎کنم که علی (ع) دست از سرتو بردارد و تو را رها کند و از انتقاد به تو خودداری ورزد. بعد از این جمله مغیرة بن أخنس که بی ادبانه و با غرور و گستاخی مطرح شده بود، حضرت علی (ع) پاسخی دادند که در این خطبه ذکر شده است. این داستان کوتاهی است که سید رضی آن را در مقدمه سخنان حضرت بیان کرده و در نسخه های مختلف نهج البلاغه نقل شده است.

ناوبری کتاب