صفحه ۱۸۰

حوزه اسلام نفوذ نمایند که موجب شکست اسلام شود. در حقیقت حضرت علی (ع) با سخنان خود می‎خواهد عمر را دلداری دهد که ما شکست نمی خوریم.

اشاره امام (ع) به جاودانگی یاری رسانی خداوند

"والذی نصرهم و هم قلیل لا ینتصرون، و منعهم و هم قلیل لا یمتنعون، حی لا یموت"

( و آن که آنان را یاری کرد در حالی که اندک بودند و نمی توانستند انتقام بگیرند، و آنها را باز داشت آنگاه که اندک بودند و توانایی دفاع نداشتند، زنده ای است که نمی میرد.)

حضرت امیر(ع) به عمر می‎فرماید: آن خدایی که اهل این دین و مسلمانان را زمانی که اندک بودند و قدرت دفاعی نداشتند و نمی توانستند از دشمن انتقام بگیرند حفظ فرمود، همان خدا در این شرایط نیز زنده است و نمی میرد و بنابراین همان طور که در گذشته این دین را حفظ و نگهداری فرموده است در آینده نیز همچنان حفظ خواهد فرمود. برای این که اراده خداوند به حفظ و پیروزی و قدرت یافتن این دین تعلق گرفته است. در واقع حضرت به عمر اطمینان قلبی می‎دهد که بداند این دین نابود نمی شود؛ و امثال این آیات شریفه را به او یادآوری می‎کند که: (کتب الله لا غلبن أنا و رسلی ) سوره شعراء (26)، آیه 214. "خداوند نوشته است [ مقرر داشته ] که من و فرستادگانم پیروز خواهیم شد." (وعد الله الذین آمنوا منکم و عملوا الصالحات لیستخلفنهم فی الارض ) تاریخ طبری، ج 2، ص 62 و 63؛ کامل ابن اثیر، ج 2، ص 63؛ و شرح نهج البلاغه ابن أبی الحدید، ج 13، ص 211. "خداوند کسانی را که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام می‎دهند وعده فرموده است که ایشان را در زمین جانشین گرداند."

"والذی نصرهم و هم قلیل لا ینتصرون": آن خدایی که مسلمانان را یاری کرد در حالی که اندک بودند و تعداد آنان کم بود و نمی توانستند انتقام بگیرند؛ "و منعهم و هم

ناوبری کتاب