صفحه ۵۰۷

انتظار دارم گروهی از سپاه دشمن هدایت شده و از آنان جدا شوند. و این که می‎گویید نسبت به باطل بودن اهل شام شک و تردید دارم که دستور جنگ نمی دهم، این طور نیست بلکه به خدا سوگند که جنگ را یک روز دفع نکرده و به تأخیر نینداختم مگر این که طمع دارم یک طایفه یا گروهی به من ملحق شوند پس به وسیله من هدایت شوند و از تاریکی گمراهی به سوی نور هدایت من بشتابند.

"و ذلک أحب الی من أن أقتلها علی ضلالها، و ان کانت تبوء باثامها"

"و آن نزد من محبوبتر است از این که آن گروه را بر اثر گمراهی اش به قتل برسانم، هر چند آنها با گناهان خود باز می‎گردند."

به نظر می‎رسد این فرمایش حضرت اشاره به حدیثی است از پیامبراکرم (ص) خطاب به امیرالمؤمنین (ع) که فرمود: یک نفر را خدا به وسیله تو هدایت کند برای تو بهتر است از آنچه خورشید بر آن طلوع می‎کند.کافی، ج 5، ص 28، حدیث 4؛ و ص 36، حدیث 2؛ "وایم الله لا ن یهدی الله علی یدیک رجلا خیر لک مما طلعت علیه الشمس..." و در منابع اهل سنت نیز با اندک تفاوتی آمده است: صحیح بخاری، ج 4، ص 207؛ و ج 5، ص 77.

می‎فرماید: و این که یک نفر به وسیله من هدایت شود بهتر و محبوبتر است نزد من از این که من او را بر گمراهی اش به قتل برسانم؛ هر چند در صورت کشته شدن خودش با گناهش سر و کار دارد و مسئولیت گناه کشته شدنش بر عهده من نیست.

این خطبه نیز تمام شد. به نظر می‎رسد با توجه به گرم شدن هوا و مسافرتهایی که احیانا بعضی از دوستان دارند موقتا درس را تعطیل کنیم. البته هفتم تیر و سالروز شهادت هفتاد و دو نفر از بزرگان که همه خدمتگزار اسلام و انقلاب بودند و در رأس آنان مرحوم آیت الله دکتر بهشتی در پیش است. فاجعه هفتم تیر واقعا فاجعه بزرگی بود؛ و اگر گروهی که خود را "مجاهدین خلق" نام نهادند هیچ گناهی نداشتند جز این

ناوبری کتاب