صفحه ۳۰۷

در اینجا حضرت با استشهاد به آیه شریفه قرآن می‎فرماید: ف' (اتقوا الله ) : پس حریم خداوند را حفظ کنید. حریم خداوند بسیار مهم است و با حریم انسانها تفاوت می‎کند. (حق تقاته ) : آن طور که باید حریم الهی را حفظ کرد و آن طور که باید تقوای خدایی داشته باشید. حفظ حریم خداوندی که خالق و رازق ماست و همه قدرتها در اختیار اوست بر همه ما لازم و واجب است. (و لا تموتن الا و أنتم مسلمون ) من لایحضره الفقیه، ج 2، ص 447، باب تسویف الحج، حدیث 2935. و هرگز نمیرید مگر این که مسلمان از دنیا بروید.

از روایات استفاده می‎شود که چنانچه انسان با ایمان و توحید از دنیا رفت، در نهایت نجات می‎یابد و در جهنم همیشه باقی نیست.سوره آل عمران (3)، آیه 102. البته چون گاهی توحید آلوده و آغشته به ناخالصی هاست انسان را در آتش نگه می‎دارند تا آن ناخالصی ها از بین برود و توحید انسان خالص گردد؛ درست مانند طلای ناخالصی که مدتی آن را در کوره حرارت می‎دهند و این حرارت باعث می‎شود طلا خالص تر شود و ارزش آن بالا رود.

طبق روایات یاد شده چنانچه انسان بتواند در آخرین لحظات زندگی و در هنگام مردن ایمان خود را از شر شیطان حفظ کند که شیطان ایمان او را نگیرد، بالاخره از عذاب دوزخ نجات خواهد یافت. این است که حضرت علی (ع) می‎فرمایند: نمیرید مگر این که مسلمان باشید. با اسلام که باشید ان شاءالله نجات می‎یابید. بنابراین باید تلاش کرد و از خداوند خواست که شیطان نتواند در آخر عمر ایمان ما را بگیرد.

عوامل زوال ایمان

در روایات آمده است که چند چیز موجب می‎شود که شیطان موفق شود در آخر

ناوبری کتاب