صفحه ۳۲۸

جبهه حق در طول تاریخ سخن می‎گویند و آینده تاریخ را بیان می‎کنند که در نهایت جبهه حق دوباره وحدت و هماهنگی خود را به دست خواهد آورد و بر باطل پیروز خواهد گشت. تاریخ این گونه پیش نخواهد رفت که برای همیشه حق سرکوب و ضعیف، و ظلم و بیداد و تجاوز حاکم باشد؛ خداوند کسی را که نیروهای حق را جمع آوری کرده و جبهه حق را تقویت خواهد کرد مبعوث خواهد نمود. پس آینده بشر یک آینده امیدوار کننده است.

امیرالمؤمنین (ع) در این جمله ظهور حضرت حجت (عج) را نوید می‎دهند که خداوند به دست ایشان حق را بر باطل غالب خواهد ساخت و صالحان را وارث زمین خواهد ساخت. ابن أبی الحدید در این باره می‎نویسد: "و هذا اشارة الی المهدی الذی یظهر فی آخر الوقت"شرح نهج البلاغه ابن أبی الحدید، ج 7، ص 94. "و سخن امام (ع) اشاره به مهدی است که در آخرالزمان ظاهر می‎شود."

ابن میثم بحرانی می‎گوید: "و قیل هو قائم بنی العباس بعد انقضأ دولة بنی أمیة"شرح نهج البلاغه ابن میثم بحرانی، ج 3، ص 8. "و گفته شده است که مقصود امام (ع)، قیام کننده بنی عباس بعد از منقضی شدن بنی امیه است." ولی باید عرض کرد هر چند وقتی بنی عباس حکومت را به دست گرفتند در ابتدا گشایشی برای حقگویان ایجاد شد و امام باقر و امام صادق (ع) هم از همین فرصت برای نشر فرهنگ اسلام استفاده کردند، اما این امر ناشی از این نبود که بنی عباس به دنبال حق بودند؛ بلکه آنها هم دنبال اهداف دنیاطلبانه خود بودند و کسانی نبودند که حقجویان و نیروهای حق را بر محور پرچم حق جمع کنند. بنابراین مراد حضرت امیر(ع) قائم آل محمد(ص) حضرت حجت (عج) می‎باشد؛ و بهترین قرینه بر این که مقصود، امام زمان (عج) است این که حضرت امیرالمؤمنین (ع) در ادامه به طور مشخص درباره

ناوبری کتاب