صفحه ۲۹۹

"خطبه 100 - قسمت اول"

و من خطبة له أخری:

"ألحمد لله الناشر فی الخلق فضله، و الباسط فیهم بالجود یده؛ نحمده فی جمیع أموره، و نستعینه علی رعایة حقوقه؛ و نشهد أن لا اله غیره، و أن محمدا عبده و رسوله، أرسله بامره صادعا، و بذکره ناطقا، فادی أمینا، و مضی رشیدا؛ و خلف فینا رایة الحق، من تقدمها مرق، و من تخلف عنها زهق، و من لزمها لحق."

موضوع و زمان ایراد خطبه

امیرالمؤمنین در این خطبه پس از ستایش خداوند متعال مقداری درباره پیغمبراکرم (ص) سخن می‎گویند، سپس در این باره که پیغمبراکرم (ص) پرچم حق را از خود به جای نهاده اند و لزوم همراه بودن با آن مطالبی بیان می‎کنند، در ادامه مطالبی درباره عترت پیغمبراکرم (ص) بویژه خودشان مطرح می‎کنند، و در پایان هم مباحثی درباره مهدی موعود (عج) بیان می‎دارند که ان شاءالله توضیح خواهیم داد.

این خطبه غیر از نهج البلاغه در هیچ مصدر و منبع دیگری نقل نشده است و این از مواردی است که اگر سید رضی در نهج البلاغه نقل نکرده بود در دسترس ما قرار نمی گرفت. به همین جهت آقایانی که مصادر نهج البلاغه را نوشته اند مصدر و منبعی برای آن ذکر نکرده اند، و بالطبع چون زمان ایراد خطبه را سید رضی بیان نکرده نمی توانیم شرایط زمانی ایراد خطبه را به دست آوریم. در این میان تنها ابن أبی الحدید درباره زمان ایراد خطبه می‎نویسد: "واعلم أن هذه الخطبة خطب بها

ناوبری کتاب