صفحه ۲۸۴

روایت های تاریخی 2500 سال عمر کرده است.میان سیره نویسان و مفسران نسبت به طول عمر حضرت نوح 7 اختلاف نظر وجود دارد. حداکثر عمری را که برای حضرت نوح نوشته اند 2500 سال است. طبق آیه شریفه قرآن آنچه یقینی است حضرت نوح 950 سال در میان قوم خود بوده است: (فلبث فیهم ألف سنة الا خمسین عاما)، سوره عنکبوت (29)، آیه 14. آیا می‎ارزد انسان برای این زندگی کوتاه و رو به پایان، خود را به آب و آتش بزند، حرام و حلال را به هم بیامیزد، کلاهبرداری کند، رشوه بگیرد و... یا مثلا یک ساختمان چند طبقه ای مجلل درست کند که از فلانی کمتر نباشد؟!

مرحوم کلینی در روایتی از امام صادق (ع) نقل می‎کند که حضرت فرمود: "من کسب مالا من غیر حله سلط الله علیه البنأ والمأ والطین"کافی، ج 6، ص 531، کتاب الزی والتجمل، باب النوادر، حدیث 2. "هر کس مال حرام کسب کند خداوند ساخت و ساز و خاک و آب را بر او مسلط می‎کند." تا مالهای حرام را در آب و خاک بریزد و ساختمان بسازد، بعد هم آن را بگذارد و برود و روز قیامت وبال گردنش باشد.

"و کل حی فیها الی فنأ"

( و هر زنده ای در آن رو به نیستی است.)

هر زنده ای در دنیا، چه انسان و چه حیوانات دیگر، رو به فنا و نیستی است؛ پیغمبراکرم (ص) هم که عقل کل و اشرف رسل است از دنیا رفت. خداوند به ایشان فرمود: (انک میت و انهم میتون ) سوره زمر (39)، آیه 30. "همانا تو می‎میری و آنها هم خواهند مرد." وقتی پیغمبر خدا می‎میرد دیگر حساب دیگران روشن است.

بصیرت و عبرت از گذشتگان

"أو لیس لکم فی آثار الاولین مزدجر؟!"

( آیا برای شما در آثار باقی مانده از گذشتگان باز دارنده ای [ از دنیا] نیست ؟!)

ناوبری کتاب