صفحه ۲۳۵

پیامبراکرم (ص) درباره اهل بیت و لزوم تمسک به آنها و این همه سخنان علی (ع) درباره ایشان که خود عالمان شما هم اینها را نقل کرده و شرح داده اند، چه شده است که فقه اهل بیت (ع) را بر زمین نهاده اید و به فقه ابوحنیفه و مالک و شافعی و احمد بن حنبل روی آورده اید؟ چگونه است که فقه امام باقر و امام صادق (ع) را که از عترت پیامبرند رها کرده و به دنبال ابوحنیفه هستید که با قیاس و استحسان فلان مسأله را چگونه پاسخ داده است ؟!

مالک بن انس و ابوحنیفه ای که خود نزد امام صادق (ع) می‎رفتند و از آن حضرت بهره می‎گرفته اند و نقل شده که ابوحنیفه خودش گفت: "لولا السنتان لهلک النعمان"الامام الصادق والمذاهب الاربعة، أسد حیدر، ج 1، ص 70؛ مختصر تحفة الاثناعشریة، آلوسی، ص 8. یعنی: "اگر دو سالی که در محضر حضرت صادق (ع) حاضر می‎شدم نبود هلاک می‎شدم" آیا ائمه چهارگانه اهل سنت از اهل بیت ارجح هستند که قول آنها را حجت می‎دانید ولی به سخنان اهل بیت و عترت پیغمبر بی اعتنایی می‎کنید؟!

در اینجا باید گفت لعنت بر سیاست بنی امیه و بنی عباس که اهل بیت (ع) را خانه نشین کردند و مردم را از آنها جدا نمودند و کاری کردند که کلمات ایشان بین مردم نباشد، و مردم بیچاره هم که معمولا از قضایای پشت پرده بی خبرند و نوعا مقهور سیاست روز می‎شوند. وقتی دست سیاست می‎آید بسیاری از حقایق را منحرف می‎کند و بسیاری از مردم هم از روی تقصیر یا قصور به مسائل توجه ندارند و خواسته یا ناخواسته در مسیر انحراف قرار می‎گیرند.

در زمان بنی امیه و بنی عباس سیاست این بود که مردم را از اهل بیت دور نگه دارند و اهل بیت (ع) را خانه نشین نمایند. بنابراین امیرالمؤمنین (ع) و همه روایات و اخباری که از ائمه اطهار(ع) نقل شده و فقه امام باقر(ع) و

ناوبری کتاب