صفحه ۲۳

پیشگفتار:

( بسمه تعالی)

سپاس خداوند بی همتا را، که از مجموعه گرانسنگ "درسهایی از نهج البلاغه" اثر ارزشمند و ماندگار فقیه و مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی منتظری (رضوان الله تعالی علیه) سه جلد دیگر منتشر و در اختیار علاقه مندان و دانش پژوهان و محققین گرانقدر قرار می‎گیرد. جلد اول تا سوم این دروس قبلا چاپ و منتشر شده بود ولی متأسفانه به دلیل حوادث سال 1376 و حصر معظم له، و به تبع آن تعطیل شدن کلیه دروس ایشان و از جمله درس نهج البلاغه، انتشار بقیه مجلدات به تعویق افتاد، و سپس در بهمن ماه سال 1381 - پس از رفع حصر - با شروع تدریس نهج البلاغه توسط ایشان، مجددا زمینه تکمیل این اثر گرانمایه فراهم آمد.

لازم به ذکر است که درسهای ارائه شده پس از گذشت مراحل مقدماتی، همراه با دقت علمی و تحقیقی، عمدتا توسط فقیه عالیقدر (رضوان الله تعالی علیه) مورد بازنگری قرار گرفته و احیانا اگر نکاتی در ضمن تدریس مورد غفلت بوده، اضافه و یا توضیح داده شده است؛ و به مآخذ و مسانید خطبه ها، نامه ها و کلمات قصار حضرت امیرالمؤمنین علی (ع) نیز اشاره گردیده است.

از میان نسخه های موجود نهج البلاغه، نسخه ای که مورد توجه معظم له قرار گرفته و بر اساس آن تدریس نموده اند، شرح نهج البلاغه عبده - چاپ مصر - است. البته ایشان خود نیز در این نسخه با عنایت به منابع دیگر، برخی عبارات و حتی

ناوبری کتاب