صفحه ۱۵۰

ایستادگی تا پیروزی حق

"فصمدا صمدا، حتی ینجلی لکم عمود الحق (و انتم الاعلون، و الله معکم، و لن یترکم اعمالکم )"

(پس جنگ با او و همراهانش را تصمیم بگیرید، تا حقیقت حق برای شما ظاهر شود، در حالی که شما برتر و بالاتر هستید، و خداوند با شماست، و هرگز کردارتان را ناقص نمی کند.)

"صمدا" به معنای قصد و تصمیم است؛ "الله الصمد" یعنی خدا مقصود است؛ پس "صمدا صمدا" یعنی دشمن را قصد کنید، تصمیم بگیرید دشمن را نابود کنید. "حتی ینجلی لکم عمود الحق" یعنی آنقدر با آنها جنگ کنید تا حق برایتان روشن شود. "و انتم الاعلون" در حالی که شما بالاتر از آنها هستید، این جمله حالیه است و حضرت این جمله را از آیه شریفه: (فلا تهنوا و تدعوا الی السلم و انتم الاعلون و الله معکم و لن یترکم اعمالکم)سوره محمد(ص)، آیه 35 اقتباس فرموده اند. خدا در این آیه فرموده: ای مؤمنان در جنگ با کفار سست نشوید و صلح را از آنها درخواست نکنید در حالی که شما از آنان بالاترید و خدا با شماست و از اعمال شما نمی کاهد.

حضرت امیرالمؤمنین (ع) هم با آوردن جملاتی از این آیه در ذیل گفتارشان فرموده اند: شما که در لشکر حق و در طرف مقابل معاویه که باطل است ایستاده اید، دارای رتبه والایی هستید و خداوند با شماست، وقتی شما برای اقامه حق ایستاده اید پس خداوند هم با شماست و شما را یاری و کمک می‎کند "و لن یترکم اعمالکم" و هرگز اعمال شما در پیشگاه خدا ضایع و گم نمی شود.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

ناوبری کتاب