صفحه ۶۳

پس اولی الامر یعنی صاحبان فرمان، آنهایی که حق فرمان دارند، در مرحله اول ائمه اطهار(ع) هستند، و در عصر غیبت هم برای حاکم مسلمین شرایطی در قرآن و حدیث ذکر شده که هر کس آن شرایط را داشته باشد صاحب فرمان می‎شود.حضرت استاد در کتاب دراسات فی ولایة الفقیه، ج 1، ص 285 تا 367 هشت شرط برای حاکم مسلمین نقل فرموده اند، علاقه مندان می‎توانند به آن کتاب مراجعه کنند.

گروههای مخالف حکومت حضرت علی (ع)

1- ناکثین

"نکثت طائفة"

(طایفه ای بیعت خود را نکث کردند و شکستند.)

آنچه در امر بیعت مهم است ادامه بیعت است نه اصل آن؛ خداوند متعال در مورد بیعت رضوان در سوره فتح می‎فرماید: (لقد رضی الله عن المؤمنین اذ یبایعونک تحت الشجرة)سوره فتح، آیه 18 خداوند از مؤمنین راضی شد وقتی که با تو زیر درخت - در حدیبیه - بیعت کردند. اهل سنت می‎گویند: طبق این آیه افرادی مثل طلحه و زبیر که در آن بیعت بوده اند خدا از آنها راضی است، در صورتی که باید به این آیه هم توجه کرد که خداوند می‎فرماید: (فمن نکث فانما ینکث علی نفسه و من أوفی بما عاهد علیه الله فسیؤتیه اجرا عظیما)سوره فتح، آیه 10 پس هر کس بیعت خود را نقض کند به زیان خود اقدام کرده و کسی که وفا کند به آنچه بر خدا عهد کرده به او اجر عظیم خواهیم داد.

لذا اجر عظیم، دائرمدار وفای به بیعت است؛ طلحه و زبیر با حضرت علی (ع) بیعت کردند، اما چون نقض بیعت کردند و جنگ جمل را به راه انداختند شامل آنها نمی شود.

ناوبری کتاب