صفحه ۵۹۳

در ولایت فقیه نقل کرده ایم و اینجا برای یادآوری آقایان آن را می‎خوانم:

مبرد در کامل می‎گوید: "و لما سمع علی (ع) نداءهم لا حکم الا لله، قال: کلمة عادلة یراد بها جور، انما یقولون: لا امارة، و لابد من امارة برة او فاجرة" هنگامی که علی (ع) ندای آنان را که می‎گفتند: "لا حکم الا لله" شنیدند فرمودند: کلمه عدالتی است که از آن قصد جور دارند، اینان می‎گویند حکومت و امارت نیست در حالی که چاره ای از وجود امارت نیست، نیکوکار باشد یا ستمگر.

و کنزالعمال از حضرت امیرالمؤمنین (ع) نقل می‎کند که حضرت فرمود: "لایصلح الناس الا امیر بر او فاجر" مردم را اصلاح نمی کند مگر امیر نیکوکار باشد یا ستمگر. آقایان می‎توانند به کتاب ولایت فقیه مراجعه نمایند.ولایت فقیه، ج 1، ص 175

روایت دیگری است از حضرت امیر(ع) که فرمودند: "اسد حطوم خیر من سلطان ظلوم و سلطان ظلوم خیر من فتن تدوم"بحارالانوار، ج 72، ص 359؛ غرر و درر، ج 6، ص 236، حدیث 10109؛ ولایت فقیه، ج 1، ص 176 شیری که حمله کننده و کوبنده باشد بهتر است از پادشاه ظالم و ستمگر، و پادشاه ظالم از فتنه دائمی و همیشگی بهتر است؛ اگر پادشاهی نباشد که از تعدیات دیگران جلوگیری کند، مردم همدیگر را می‎خورند، نوامیسشان در خطر قرار می‎گیرد، و خلاصه جامعه آنها مانند یک جنگل می‎شود و هیچ سنگی روی سنگ قرار نمی گیرد.

ابن میثم بحرانی نیز از رسول خدا(ص) نقل می‎کند که فرمود: "الامام الجائر خیر من الفتنة"شرح ابن میثم، ج 2، ص 103؛ ولایت فقیه، ج 1، ص 176 امام جائر بهتر از فتنه است.

حضرت امیر(ع) هم در همین خطبه فرموده اند: "یعمل فی امرته المؤمن، و یستمتع فیها الکافر" در حکومت سلطان فاجر مؤمن به عبادت و اطاعت خدا می‎پردازد و کافر هم به بهره خود از دنیا می‎رسد.

ناوبری کتاب