صفحه ۲۸

می‎گوید: "والله لقد وقفت علی هذه الخطبة فی کتب صنفت قبل ان یخلق الرضی بمأتی سنة" به خدا قسم من در کتابهایی که دویست سال قبل از خلقت سید رضی تألیف شده بود این خطبه را یافته ام. "و لقد وجدتها مسطورة بخطوط اعرفها، و اعرف خطوط من هو من العلماء و اهل الادب قبل ان یخلق النقیب ابواحمد والد الرضی" و به تحقیق من این خطبه را یافتم با خطهایی که می‎شناسم، و می‎شناسم خطوط آن علمایی را که قبل از خلقت پدر رضی بوده اند.

بعد ابن ابی الحدید می‎گوید: من بسیاری از این خطبه را در تصانیف شیخ خود ابوالقاسم بلخی امام البغدادیین از معتزله یافته ام و او در دولت مقتدر عباسی بوده پیش از آن که سید رضی به دنیا بیاید. همچنین قسمت هایی از این خطبه را در کتاب ابوجعفر، محمد بن عبدالرحمن معروف به ابن قبه که یکی از متکلمین امامیه است و کتاب الانصاف را در امامت نوشته یافته ام، وفات او هم پیش از وجود سید رضی بوده است.شرح ابن ابی الحدید، ج 1، ص 205؛ و برای اطلاع بیشتر از رواة خطبه شقشقیه می‎توان به الغدیر، ج 7، ص 82 مراجعه کرد.

به هرحال این که گفته شده این خطبه انشاء سید رضی است، حتی به اعتراف عده ای از علمای اهل سنت سخن غیر صحیحی است. مرحوم مجلسی گفته است: ابن عبد ربه مالکی که در سال 328 ه' . ق از دنیا رفته و معاصر کلینی است، خطبه شقشقیه را در عقد الفرید آورده است،بحارالانوار، ج 29، ص 506 ولی بعد آن را حذف کرده اند. البته اهل سنت از این کارها می‎کردند و گاهی اوقات روایاتی را که به ضررشان بوده از کتابها حذف می‎کرده اند.

غصب خلافت توسط خلیفه اول

کلام حضرت امیر(ع) از اینجا شروع می‎شود که فرمود:

ناوبری کتاب