صفحه ۲۳۴

فضیلت علمی علی (ع)

امیرالمؤمنین (ع) در این خطبه درد دل و شکایتش از کسانی است که می‎دانستند حضرت باب علم پیغمبر(ص) است، می‎دانستند علوم اسلامی پیش حضرت است، ولی با این حال نمی خواستند مطیع حضرت باشند. بعد از پیغمبراکرم (ص) جو جوری شد که حضرت علی (ع) را که نزدیکترین شخص به پیغمبراکرم (ص) بود از صحنه سیاست و علوم اسلامی کنار زدند، با این که همه نقل کرده اند که پیغمبراکرم (ص) فرمود: "أنا مدینة العلم و علی بابها"الغدیر، ج 6، ص 61 من شهر علمم و علی درب آن شهر است، شهری را که می‎خواهی وارد شوی باید از دروازه آن وارد شوی؛ اگر کسی علوم اسلام و علوم پیامبر(ص) را می‎خواهد باید از راه علی (ع) وارد بشود.

در سنن ترمذی در باب مناقب، از پیغمبراکرم (ص) نقل می‎کند که فرمود: "أنا دارالحکمة و علی بابها"سنن الترمذی، ج 5، ص 637، کتاب المناقب، باب مناقب علی بی ابیطالب، باب 21، حدیث 3723 من خانه حکمت هستم و علی درب آن خانه است.

باز از آن حضرت نقل شده است که فرمود: "أفضلکم و أعلمکم و أقضاکم علی"بحارالانوار، ج 46، ص 136، چاپ بیروت فاضل ترین و عالم ترین و بهترین قضاوت کننده بین شما علی است.

خلیفه دوم به نقل شیعه و سنی بیش از هفتاد مرتبه گفت: "لولا علی لهلک عمر"الغدیر، ج 6، ص 93 و 94؛ و من لایحضره الفقیه، ج 4، ص 36، حدیث 5025 اگر علی نبود عمر هلاک می‎شد، و یا می‎گفت: "اللهم لاتبقنی لمعضلة لیس لها ابن ابیطالب"الغدیر، ج 6، ص 93 و 103 خدایا مرا باقی نگذار برای مشکلی که پسر ابوطالب برای آن نباشد.

اگر در مسأله خلافت نزاع بود، اما در این که حضرت علی (ع) اعلم همه اصحاب

ناوبری کتاب