صفحه ۱۹۸

راست می‎گویند، اما دیدیم که در مقابل حمله جنایتکارانه رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان و کشتار بیرحمانه مردم مسلمان، نوع کشورهای منطقه هیچ نگفتند.

به صحنه هایی که در ایران ما پیش آمده توجه کنید، کسانی که دم از اسلام راستین می‎زدند و می‎گفتند ما ضد امپریالیزم هستیم، الان می‎بینیم همان عملی که امپریالیزم و آمریکا در ایران می‎خواهد انجام دهد به دست همین منافقین خلق انجام می‎دهد. چهره واقعی اینها در اثر همین تغییر و تحولها بود که روشن شد.

خداوند ما را به این دنیا نیاورده که خوش بگذرانیم. اگر بنا بر خوش بودن در دنیا بود و هدف این بود که زندگی مرفهی داشته باشیم، بجا بود که نق بزنیم و شکایت کنیم؛ اما هدف از خلقت این است که انسان در همین ناملایمات ساخته شود.

اسب هایی را که برای مسابقه استفاده می‎شود در میدان مخصوصی ریاضت می‎دهند و لاغر می‎کنند، حال اگر اعتراض کنند که چرا ما را اذیت می‎کنید، می‎گویند که این اذیت برای این است که ساخته شوید و مفید واقع شوید.

اگر ما می‎خواهیم در میدان مسابقه آخرت سبقت داشته باشیم، و با اولیاء و بزرگان محشور شویم، باید همین زجر و شکنجه و نقص اموال و گرفتاریها را در دنیا داشته باشیم، در حدیث می‎فرماید: "البلاء للولاء" بلا و گرفتاری مال دوستان است؛ هر که را خدا بیشتر دوست دارد بیشتر مبتلا می‎کند.نزدیک به این معنی در روایات زیادی هست؛ از جمله بحارالانوار، ج 64 (چاپ بیروت)، ص 241، روایت 69؛ ج 78، ص 208، روایت 21؛ و ج 90، ص 371، روایت 10 و 13

انسان اگر روزی وضعش خوب بود نباید مغرور شود، و اگر روزگار بر او سخت گرفت نباید ناسپاسی کند، باید همیشه اعتمادش به خدا باشد، و راضی به رضای او باشد و بگوید خدایا من راضی هستم به آنچه که برای من می‎پسندی.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

ناوبری کتاب