صفحه ۱۹۷

معلوم شود کدام یک از ما آدم حسابی هستیم و استقامت داریم، معلوم شود کدام یک از ما در این دریای متلاطم جهان به دنبال امواج می‎رود و از خود اراده ای ندارد و مثل خس و خاشاک گرفتار امواج می‎شود و به هر طرف که رفتند او هم می‎رود، و کدام یک از ما چون درختی کهن پایداریم و گرفتار امواج نمی شویم. دنیا دار امتحان و آزمایش است، خداوند در سوره عنکبوت می‎فرماید: (أحسب الناس أن یترکوا أن یقولوا ءامنا و هم لایفتنون)سوره عنکبوت، آیه 2 آیا مردم گمان کرده اند که به صرف این که گفتند ایمان آوردیم رها می‎شوند و امتحان و آزمایش نمی شوند؟

روایتی از امام صادق (ع) است که می‎فرماید: "لابد للناس من أن یمحصوا و یمیزوا و یغربلوا، و یستخرج فی الغربال خلق کثیر"منهاج البراعة، ج 3، ص 221؛ و اصول کافی، ج 1، ص 370، روایت 2 چاره ای نیست که مردم باید آزمایش شوند، و خوب و بد از هم تمیز داده شوند و غربال گردند، و در این غربال افراد بسیاری خارج می‎شوند.

افراد بد در غربال می‎مانند، و افراد خوب از غربال خارج می‎شوند، آنچه در غربال می‎ماند آشغال است و باید دور ریخته شود، و افراد زیادی هستند که از امتحان خوب در نمی آیند.

در آیه دیگری خداوند می‎فرماید: (لتبلون فی أموالکم و أنفسکم)سوره آل عمران، آیه 186 ای مردم شما قطعا در مالها و جانهایتان آزمایش می‎شوید. در این آیه خداوند با تأکید مطلب را بیان می‎کند، "ل" و "ن" هر دو برای تأکید است.

جنگ با عراق و جنگ با اسرائیل پیش می‎آید تا معلوم شود که چه کسی مرد جنگ است و چه کسی به دروغ شعار انقلابی می‎دهد، اگر همین جنگ لبنان پیدا نشده بود ما خیال می‎کردیم که همه کشورهای عربی که برای قدس و مسجدالاقصی شعار می‎دهند و سرود فلسطین را در رادیوهایشان می‎گذارند

ناوبری کتاب