صفحه ۱۹۵

سالها بود که در مدینه دو قبیله اوس و خزرج با هم جنگ داشتند، اختلافات طبقاتی و قبیله ای بر سر امور جزئی وجود داشت، ولی به برکت پیامبراکرم (ص) و اسلام اینها همه با هم متحد شدند، قرآن می‎فرماید: (و اعتصموا بحبل الله جمیعا و لاتفرقوا و اذکروا نعمت الله علیکم اذ کنتم أعداء فألف بین قلوبکم فأصبحتم بنعمته اخوانا)سوره آل عمران، آیه 103 و چنگ بزنید به ریسمان خدا و متفرق نشوید و به یاد آورید نعمت خدا را در وقتی که همه با هم دشمن بودید، پس خدا بین دلهای شما دوستی و محبت ایجاد کرد و با هم برادر و مهربان شدید.

به برکت اسلام اختلافات قبیله ای و جنگها تبدیل به دوستی و محبت شد، ولی بعد از رحلت پیامبر - مخصوصا در زمان خلیفه سوم - این اختلافات باز شروع شد.

علی (ع) از آن اختلاف با کلمه "بلاء" یاد کرده است، واقعا هم اختلاف بلای جامعه است. الان سه میلیون صهیونیست در اسرائیل در برابر یک میلیارد مسلمان ایستاده اند، چون مسلمانان با هم اختلاف دارند نمی توانند هیچ کاری انجام دهند.

صد هزاران خیط یکتا را نباشد قوتی
چون به هم برتافتند اسفندیارش نگسلد

انسان همیشه در معرض امتحان الهی است

"و الذی بعثه بالحق لتبلبلن بلبلة ، و لتغربلن غربلة ، و لتساطن سوط القدر، حتی یعود أسفلکم أعلاکم، و أعلاکم أسفلکم"

(قسم به آن خدایی که پیامبر را به حق مبعوث کرد خوب و بد شما مخلوط می‎شود و سپس غربال خواهید شد و خوب و بد شما از هم جدا می‎شود، زیر و رو خواهید شد همچون زیر و رو شدن چیزهای داخل دیگ، تا آن که پست ترین شما به مقام بالاترین شما برسد و بالاترین شما به مقام پست ترین شما.)

ناوبری کتاب