صفحه ۱۴۷

"رعاف" خون دماغ است و چون ناگهانی و بدون توجه جاری می‎شود، حضرت از کسانی که یک مرتبه در زمانی پیدا می‎شوند و جزو دوستان آن حضرت هستند این گونه تعبیر می‎کند.

حضرت در واقع می‎فرماید: نه تنها رفیق تو اینجاست بلکه امتهایی که تا روز قیامت می‎آیند و دلشان با ماست و از این پیروزی ما خوشحال هستند جزو ما محسوب می‎شوند. در این قسمت حضرت فرمود: ملاک این که کسی جزو ارتش ما باشد خواست دل آنهاست، هر کسی دوستدار علی و دوستدار پیروزی علی باشد جزو ارتش علی است و مثل این است که در رکاب حضرت شمشیر زده و سبب پیروزی آن حضرت شده است.

حضرت در خطبه 201 نهج البلاغه می‎فرماید: "أیها الناس انما یجمع الناس الرضا و السخط؛ و انما عقر ناقة ثمود رجل واحد فعمهم الله بالعذاب لما عموه بالرضا، فقال سبحانه فعقروها فاصبحوا نادمین" آنچه باعث اجتماع مردم و هماهنگی است رضایت و خشم آنهاست؛ همانا ناقه قوم ثمود را یک نفر پی کرد، ولی خدا همه را به عذاب عمومیت داد، زیرا همه از پی شدن ناقه راضی و خوشحال شدند، پس خداوند سبحان فرمود: قوم ثمود ناقه را پی کردند و پس از آن که عذاب آمد همه آنها پشیمان گشتند.

پس ملاک این که جمعیتی را جزو یک گروه و ارتشی به حساب آوریم همان خواست درونی افراد است، و قهرا خواست درونی بروز و ظهور می‎کند.

خداوند ان شاء الله به ما توفیق دهد که مشی و روش ما تابع مشی و روش علی (ع) باشد، و در خط امیرالمؤمنین باشیم و از اسلام دفاع کنیم.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

ناوبری کتاب