صفحه ۸۰

درخت خرما می‎کاشت، آبکشی می‎کرد به طوری که دستهایش ورم می‎کرد و پولی را که از آن به دست می‎آورد در راه خدا صدقه می‎داد. عبادت حضرت هم مشهور و معروف است، ابن ابی الحدید می‎گوید:شرح ابن ابی الحدید، ج 1، ص 27 در جنگ صفین در "لیلة الهریر" که سخت ترین حمله شروع شد و همواره از اطراف تیر می‎بارید، حضرت در حالی که جنگ می‎کرد یکدفعه یک فرش چرمی در آنجا پهن کردند و مشغول عبادت و نماز شب شدند، پس از انجام عبادت در حالی که تیر می‎بارید مشغول جنگ گردیدند.

سیاست حضرت علی (ع)

آنگاه می‎گوید: و اما در سیاست، آن حضرت سیاستمداری بود که می‎دانست چه باید بکند، منتها خود حضرت می‎فرماید: من اهل آن سیاستهایی که در آن دروغ و تقلب و مانند آن باشد نیستم، و می‎فرمود: "لولا الدین و التقی لکنت أدهی العرب"شرح ابن ابی الحدید، ج 1، ص 28؛ ولی در خود نهج البلاغه خطبه 200 عبارت چنین است: "لولا کراهیة الغدر لکنت من ادهی الناس". اگر دین و تقوی نبود از همه عرب سیاستم زیادتر بود؛ یعنی اگر مانعی از جهت دین و تقوی نبود، من از همه بهتر بلد بودم سیاستهای شیطانی را اعمال کنم.

پیامبر(ص) مربی حضرت علی (ع)

کمالاتی که حضرت علی (ع) داشته بیشتر معلول این است که تربیت شده پیغمبراکرم (ص) است، حضرت امیر(ع) در خطبه قاصعه (خطبه 192) موقعیت خود را با پیغمبر ذکر می‎کند و می‎فرماید:

"قد علمتم موضعی من رسول الله (ص) بالقرابة القریبة و المنزلة الخصیصة" یعنی شما موقعیت مرا با پیغمبر می‎دانید که من چقدر نزدیک بودم به پیغمبر

ناوبری کتاب