صفحه ۵۷۸

خودشان را بکنند و به حج خانه خدا بروند، هرچند به وسیله گذرنامه های بین المللی.

به برادران و خواهرانی که به مکه می‎روند تذکر می‎دهم که سوغات خریدن از واجبات حج نیست. نه سوغات خریدن جزء حج است، و نه مخارج و تشریفاتی که پس از بازگشت از مکه مرسوم شده است که چند روز در خانه بنشینند و با صرف شیرینی و شام و ناهار از اشخاص پذیرایی کنند. پس باید دانست که اینها جزء سفر مکه نیست، چقدر خوب است که حتی المقدور این تشریفات حذف یا کاسته شود.

باید به شما بگویم که بسیاری از این پارچه هایی که از مکه می‎خرید و می‎آورید از همین کشور خودمان و یا کشوری نظیر ما به آنجا رفته است که در آنجا گرانتر هم به شما می‎فروشند، وانگهی شما بیایید پارچه را از کشور خودتان بخرید که به تولیدات کشور هم کمکی کرده باشید. ضمنا شما عنایت نداشته باشید به این که حتما برای هر یک از خویشان و دوستانتان یک چیزی به عنوان سوغات از مکه بیاورید. این تشریفات را دور بریزید و جنبه معنویت و خلوص و صفای حج را بیشتر مراعات کنید.

روایتی از پیامبرخدا(ص) جامع فواید وضو و حج

در اینجا چند حدیث هم به مناسبت فضیلت و خواص حج برای برادران و خواهران می‎خوانم: از جمله حدیثی است که حاج میرزا حبیب الله خوئی (ره) - که از بزرگانی است که نهج البلاغه را شرح کرده و معروف است به شرح خوئی - در جلد دوم چاپ جدید، ص 256 این حدیث را نقل می‎کند، سندش هم خوب است،من لایحضره الفقیه، ج 2، ص 202 راوی می‎گوید: من شنیدم که حضرت باقر(ع) در مکه برای مردم حدیث می‎گفت و از جمله احادیثی که امام باقر(ع) نقل کردند این بود که: یک روز پیغمبراکرم (ص)

ناوبری کتاب