صفحه ۵۵۹

ثلاثة یشکون الی الله عزوجل" سه چیز در روز قیامت پیش خدا شکوه می‎کنند: "مسجد خراب لایصلی فیه اهله" مسجدی که خراب باشد و اهل مسجد در آن نماز نخوانند، "و عالم بین جهال" مرد دانشمندی که بین مردمان نادان قرار بگیرد و از علمش استفاده نکنند، "و مصحف معلق قد وقع علیه الغبار لایقراء فیه"اصول کافی، ج 2، ص 613 قرآنی که آن را آویزان کرده باشند و گرد بر آن نشسته باشد و خوانده نشود. حتی تأکید شده است که اگر قرآن را از حفظ دارید آن را از رو بخوانید، در این مورد حدیثی است از امام صادق (ع): "قراءة القرآن فی المصحف تخفف العذاب عن الوالدین ولو کانا کافرین"اصول کافی، ج 2، ص 613 خواندن قرآن از روی آن، عذاب را از پدر و مادر شما تخفیف می‎دهد ولو آنها کافر بوده اند.

4 - طبق حدیث دیگری فردی از حضرت پرسید که من قرآن را حفظ هستم، از حفظ بخوانم افضل است یا این که به آن نگاه کنم ؟ حضرت فرمود: مگر تو نمی دانی که نگاه کردن به قرآن، خودش برای تو عبادت است.اصول کافی، ج 2، ص 614 قرآن کتاب خواندن و عمل کردن است، در صورت عمل به قرآن روز قیامت قرآن شفیع ما خواهد شد.

5 - در حدیث دیگری آمده است که پیغمبراکرم (ص) می‎فرماید: وقتی فتنه ها شما را احاطه کرد، بر شما باد به قرآن، زیرا قرآن شفیعی است که در روز قیامت نزد خدا برای شما شفاعت می‎کند و شفاعتش قبول می‎شود، و شاکی و گزارش دهنده ای است که شکایتش نیز پیش خدا مورد قبول خواهد بود.اصول کافی، ج 2، ص 599

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

ناوبری کتاب