صفحه ۵۵۶

در روایات آمده است: یک درهم ربا از هفتاد زنا که با محرم باشد سخت تراست،وسائل الشیعة، ج 12، ص 423 و قرآن فرموده است: (الذین یأکلون الربا لایقومون الا کما یقوم الذی یتخبطه الشیطان من المس )سوره بقره، آیه 275 آدمهای رباخوار نمی ایستند مگر مانند آدمهای جن زده که مغزشان پریشان شده، و در دو آیه بعد می‎فرماید: (فان لم تفعلوا فأذنوا بحرب من الله و رسوله)سوره بقره، آیه 279 و اگر از رباخواری دست بر نمی دارید، خود را آماده جنگ با خدا و رسولش نمایید. 4- بعد از آن که انسان به طرف اسلام رفت به کفر برگردد. 5 - نسبت زنا دادن به زنی که دامنش پاک است. 6 - خوردن مال یتیم. 7 - فرار از جنگ.اصول کافی، ج 2، ص 276، کتاب ایمان و کفر، باب الکبائر، حدیث 2

14 - "و بین مقبول فی ادناه، موسع فی اقصاه"

(بعضی از دستورات قرآن طوری است که اگر کسی مرتبه نازل آن را هم انجام داد از او پذیرفته است، ولی بهتر است بالاتر آن را هم به جا آورد.)

مثلا کفاره ای که خدا در مقابل تخلف قسم ذکر کرده است، یک مرتبه آن این که به ده مسکین طعام بدهد، مرتبه دیگر آن آزاد کردن یک بنده، و مرتبه دیگر پوشاندن ده نفر است؛ مسلم است که طعام دادن ده مسکین نازلترین مرحله، و آزاد کردن بنده در مرتبه بالاتری قرار دارد، و انسان هر کدام را که بخواهد می‎تواند انتخاب کند.

این مطالب تقسیماتی بود که حضرت امیرالمؤمنین (ع) راجع به آیات قرآن دارند. در اینجا من چند حدیث راجع به اهمیت و فضیلت قرآن می‎خوانم.

اهمیت دادن به قرآن و زبان عربی

بجاست برادران و خواهران را توجه بدهم به این که قرآن زیاد بخوانید، قرآن را

ناوبری کتاب