صفحه ۵۳۸

او را بپذیرند، آیه شریفه می‎فرماید: (و اذ اخذ الله میثاق النبیین لما آتیتکم من کتاب و حکمة ثم جاءکم رسول مصدق لما معکم لتؤمنن به و لتنصرنه)سوره آل عمران، آیه 81 خداوند از همه پیامبران پیمان گرفت - پیامبران به اعتبار امتشان، زیرا هر پیامبری سخنگوی امت خودش است - که وقتی من برای شما کتاب و حکمت فرستادم، بعد هم رسولی آمد که تصدیق می‎کند آنچه را که با شماست، به او ایمان بیاورید و او را یاری کنید.

ممکن است مراد این باشد که از امتهای این پیامبران میثاق گرفته شد که وقتی پیامبر خاتم آمد او را بپذیرند، چون خود پیامبران که در زمان بعثت زنده نبوده اند؛ و اگر مراد خود پیامبران باشد، ممکن است به این جهت باشد که در بعضی روایات دارد که در شب معراج حضرت محمد(ص) پیامبران را در عالم بالا دید و آنها هم پیامبری او را تصدیق کردند.رجوع شود به تفسیر علی بن ابراهیم قمی، ج 2، ص 1 تا 12 ذیل آیه 1 سوره اسراء؛ همچنین بحار الانوار، ج 18، ص 282 تا 409 که یک باب به روایات معراج اختصاص داده است.

"مشهورة سماته"

(علامتها و نشانه های این پیامبر مشهور بود.)

اهل کتاب او را می‎شناختند، لذا وقتی که پیامبر به مدینه هجرت کردند بسیاری از یهود با نشانه هایی که از پیامبر داشتند به او ایمان آوردند. در درسهای قبل نمونه هایی از تورات و انجیل را که نشانه های پیامبر(ص) را نقل کرده بودند خواندیم.

نمونه هایی از تحولات ناشی از میلاد پیامبراکرم (ص)

"کریما میلاده"

(ولادت این پیامبر با بزرگواری انجام شد.)

طبق آنچه که در اخبار و روایات نقل شده، در شب ولادت پیامبر(ص) در

ناوبری کتاب