صفحه ۴۸۴

برای این که اهانت با اسلام سازگار نیست.

حضرت علی (ع) در نامه ای به مالک اشتر درباره مردم مصر می‎نویسد: "فانهم صنفان: اما اخ لک فی الدین، او نظیر لک فی الخلق"نهج البلاغه، نامه 53 مردم مصر یا برادر دینی تو هستند اگر مسلمانند، و یا نظیر تو هستند در خلقت؛ یعنی آنها هم که مسلمان نیستند بالاخره بشر هستند. اساس اسلام بر عدالت و رعایت حقوق همه افراد استوار است.

"فلما علا النهار" روز که بالا آمد و پیغمبراکرم (ص) آنجا مانده بود و به اصحاب هم اعتراض کرد که چرا او را تهدید می‎کنید، در اینجا وقتی که آن یهودی اخلاق پیغمبراکرم (ص) را دید "قال الیهودی: اشهد ان لا اله الا الله و اشهد ان محمدا عبده و رسوله و شطر مالی فی سبیل الله" گفت: من شهادت می‎دهم که خدایی نیست جز خدای یگانه و شهادت می‎دهم که محمد بنده و فرستاده خداست و یک قسمت از مال من در راه خدا باشد. سپس گفت: "اما والله ما فعلت بک الذی فعلت الا لانظر الی نعتک فی التوریة" به خدا سوگند من این کار را نکردم مگر برای این که اوصافی را که در تورات درباره تو آمده ببینم که آیا تو همان پیامبری یا نه.

محل شاهد من اینجاست که عرض کردم، همان وقت در زمان پیغمبراکرم (ص) مطرح بوده که نام حضرت در تورات و انجیل هست و یهود و نصاری این آیه شریفه قرآن را که می‎گوید: (یجدونه مکتوبا عندهم فی التوریة و الانجیل)سوره اعراف، آیه 157 اهل کتاب نام پیامبر را در تورات و انجیل نوشته شده می‎یابند، می‎شنیدند و هیچ کدام نیامدند بگویند که این چه دروغی است می‎گویی و اسم پیغمبر در تورات و انجیل نیست، تاریخ چنین چیزی را ضبط نکرده، لذا این شخص یهودی گفت: من شما را اینجا نگاه داشتم برای این که می‎خواستم ببینم آن اوصافی را که برای شما در تورات

ناوبری کتاب