صفحه ۴۱۸

باشند و دستورات خدا را عمل کنند؛ اما چون مردم این پیمان خدایی را زمین زدند، تابع شیطان شدند و از حق منحرف گشتند، لذا لازم شد که پیامبران بیایند و مردم را به راه حق وا دارند.

البته در اینجا این بحث وارد می‎شود که این پیمانی که خدای تبارک و تعالی از مردم گرفته که خداپرست و موحد باشند و کج نروند و از آن طرف هم پیمانی را که خدای تبارک و تعالی از پیامبران گرفته که وحی را به مردم برسانند و رابط بین خدا و مردم باشند، این پیمان چه وقت بود؟ آیا یک عالم دیگری داشتیم قبل از این عالم که در آن عالم خدا از ما پیمان گرفته و ما چون آن پیمان خدایی و عهد خدایی را زیر پا گذاشتیم پیامبران را فرستاده، یا جای عهد و پیمان همین عالم بوده ؟

این مسأله ای است که از آن تعبیر می‎کنند به "عالم ذر". در مورد "عالم ذر" روایاتی وجود دارد، و ظاهرشان شاید این باشد که یک عالم قبل از این عالم بوده که آن عالم عهد و پیمان بوده است.تفسیر نور الثقلین، ج 2، ص 92 به بعد ذیل سوره اعراف، آیه 172، تعدادی از این روایات را جمع آوری کرده است. ببینیم یک چنین عالمی داشته ایم و اصلا نحوه آن عالم چگونه بوده ؟ این خودش یک بحث عمیقی است که خداوند در قرآن شریف سوره اعراف این مطلب را ذکر فرموده است: (و اذ اخذ ربک من بنی آدم من ظهورهم ذریتهم و اشهدهم علی انفسهم الست بربکم قالوا بلی)سوره اعراف، آیه 172. چون این خودش داستان مفصلی است احتیاج به یک وقت بیشتری دارد، می‎گذاریم برای درس آینده.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

ناوبری کتاب