صفحه ۲۷۸

عده ای سفید، عده ای سیاه و... در اینجا هم حضرت می‎گویند: خدا طورهای مختلفی از ملائکه قرار داده، یعنی آنها درجات مختلفی دارند و هر کدام یک طوری هستند، قرآن هم از قول ملائکه می‎گوید: (و ما منا الا له مقام معلوم)سوره صافات، آیه 164 نیست از ما ملکی مگر این که هر کدام یک مقام معلومی داریم.

جبرئیل امین که حامل وحی است با میکائیل فرق دارد. جبرئیل واسطه وحی است، میکائیل واسطه رزق است. اسرافیل واسطه نفخ صور، و عزرائیل واسطه جان گرفتن است. اینها همه نیروهای خدا هستند، منتها از هر نیرویی کاری برمی آید. آن نیرویی که قابض ارواح است رییسش عزرائیل است، و جنودی هم دارد؛ بنابراین هر کدام یک مقام و شغلی معلوم دارند.

اقسام چهارگانه ملائکه

حضرت می‎فرماید: خدا پر کرد آسمانها را از قسمت های مختلفی از ملائکه. آنگاه آن حضرت ملائکه را به چهار دسته تقسیم می‎کند:

1- یک دسته از ملائکه کارشان فقط عبادت خداست، یا همیشه به حال سجده و یا همیشه به حال رکوع هستند، و یا در حال تسبیح و قیام هستند. حالا ممکن است کسی بگوید که این تقسیم به اصطلاح منفصله حقیقیه نیست. بعضی شارحان این مطلب را گفته اند. یعنی این ملائکه این طور نیست که فقط سجده کنند و کار دیگری نداشته باشند، شاید کار دیگری نیز دارند؛شرح ابن میثم، ج 1، ص 160؛ و منهاج البراعة، ج 2، ص 12 اما بالاخره حضرت می‎فرماید:

"منهم سجود لایرکعون"

(یک قسم از ملائکه همیشه در حال سجده هستند بدون رکوع.)

هر فعلی که مصدرش بر وزن "فعول" باشد نظیر "سجد و سجود"، جمع

ناوبری کتاب