صفحه ۳۶

کنند. در حالی که مردم آن مناطق، در زمان پیامبر اسلام (ص) با پیامبری روبرو نشدند تا در اثر سوء اختیار، از نعمت هدایتهای الهی محروم شوند"؛ زیرا همین قدر کافی است که تعالیم پیامبران خدا به آنها رسیده باشد. به علاوه نویسنده از کجا و با چه علم غیبی ادعا می‎کند برای هیچ کدام از مناطق مذکور در شبهه، پیامبری نیامده و عملا نسلهای بسیاری از انسانها در اکثر نقاط کره زمین از تعالیم پیامبران محروم مانده اند؟ چه بسا آمده باشد و ما خبر نداریم.قرآن صریحا می‎فرماید: (و ان من امة الا خلا فیها نذیر.) (سوره فاطر، آیه 24) و (انما انت منذر و لکل قوم هاد.) (سوره رعد، آیه 7).

و ثالثا: اگر دشمنان اسلام کارشکنی نمی کردند و مانع رسیدن پیام اسلام به مناطق دور دست نمی شدند، قطعا سایر مردم جهان از هدایت و انذار و تبشیر پیامبر اسلام (ص) محروم نمی شدند.

رسالت پیامبراسلام (ص) و نقاط دور جهان

و اینکه نویسنده می‎گوید: "سؤال ما این نیست که چرا تعالیم پیامبر اسلام (ص) به سراسر جهان گسترش نیافت و عده زیادی از مردم در مناطق دیگر کره زمین از تعالیم او محروم ماندند؛ بلکه سؤال ما این است که چرا خداوند همزمان با بعثت پیامبر اسلام (ص) برای مردم نقاط دیگر جهان نیز پیامبر نفرستاد؟" به پاسخ آن قبلا اشاره شد که این کار خلاف حکمت است و خداوند بر خلاف حکمت عمل نمی کند.

ناوبری کتاب