صفحه ۲۹۱

سپس ظاهر خواهد شد. زیرا کلمه "غیبت" و "ظاهرشدن" ظهور در زنده بودن آن حضرت دارد.

3 - روایاتی که دلالت می‎کند بر اینکه خلفای پیامبر(ص) لایزال دوازده تن می‎باشند، که ظاهر است در اینکه زمین هیچ زمانی از خلیفه پیامبر خالی نخواهد بود. قبلا این روایات از طریق شیعه و سنی نقل شد.

4 - روایت متواتر: "هر کس بمیرد و امام زمان خود را نشناسد به مرگ جاهلیت مرده است"."من مات و لم یعرف امام زمانه مات میتة الجاهلیة". (مضمون این روایت علاوه بر طرق شیعه از طریق اهل سنت نیز در حد تواتر نقل شده است؛ از جمله در: المعجم الکبیر، ج 19، ص 388؛ حلیة الاولیاء، ج 3، ص 224؛ مجمع الزوائد، ج 5، ص 225؛ کنز العمال، ج 1، ص 103؛ مسند احمد حنبل، ج 4، ص 96؛ ریاض الصالحین، نووی شافعی، ص 236).

ظاهر این روایت این است که هیچ زمانی بدون امام نخواهد بود.

5 - حدیث متواتر بین شیعه و سنی که به "حدیث ثقلین" معروف است، و قبلا ذکر شد. در این روایت تصریح شده است که قرآن و عترت از یکدیگر جدا نخواهند شد تا روز قیامت؛ و لازمه آن این است که تا قرآن در بین مردم هست عترت نیز خواهد بود. و این حقیقت جز با متولد شدن مهدی (عج) و زنده بودن او قابل فهم نخواهد بود.

ضمنا قریب به همین مضمون نیز در روایت دوم از روایات گذشته - یعنی روایت سلیم بن قیس از پیامبر(ص) که از طریق شیعه و سنی نقل شده - آمده است؛ در آن روایت به تلازم قرآن و عترت تصریح شده است:

ناوبری کتاب