صفحه ۲۴۴

4 - روایت ابی سعید خراسانی از امام صادق (ع):

"هنگامی که قائم در مکه قیام می‎کند و متوجه کوفه می‎شود منادی او ندا می‎کند که کسی آب و غذایی با خود نیاورد. و سنگ موسی را با خود حمل می‎کند، سنگی که از آن دوازده چشمه آب برای موسی و قومش جوشید... سپس وقتی به پشت کوفه می‎رسند از آن سنگ دائما آب و شیر می‎جوشد و هر کس تشنه یا گرسنه هست سیر خواهد شد"."اذا قام القائم بمکة و أراد أن یتوجه الی الکوفة نادی منادیه ألا لایحمل احد منکم طعاما و لا شرابا و یحمل حجر موسی الذی انبجست منه اثنتی عشرة عینا... فاذا نزلوا ظاهرها انبعث منه الماء واللبن دائما فمن کان جائعا شبع و من کان عطشانا روی". (بحارالانوار، ج 52، ص 335، حدیث 67).

این روایت علاوه بر اینکه در کتاب "خرائج" به شکل مرسل و مقطوع السند نقل شده، ابوسعید خراسانی نیز که راوی حدیث از امام (ع) می‎باشد بین مجهول و غیرموثق مشترک است؛ و لذا سند آن ضعیف می‎باشد.

5 - روایت ریان بن الصلت از امام رضا(ع):

"... همانا قائم هنگام قیام در سن پیران است ولی قیافه و چهره او همچون جوانان می‎باشد... و اگر در وسط کوهها صیحه ای بزند کوهها متزلزل خواهند شد. با اوست عصای موسی و انگشتر سلیمان"."... و ان القائم هو الذی اذا خرج کان فی سن الشیوخ ومنظر الشباب... ولو صاح بین الجبال لتدکدکت صخورها یکون معه عصا موسی و خاتم سلیمان...". (همان، ص 322، حدیث 30).

ناوبری کتاب