صفحه ۲۰۳

"و خداوند مرا از کسانی قرار دهد که پیرو آثار و دستورات شما می‎باشند... و در حکومت شما دارای قدرت و مکنت خواهند شد، و در روزگار شما به آنها اجازه اعمال قدرت داده خواهد شد...؛ خداوند مرا در حکومت شما دارای مکنت و قدرت کند و در رجعت شما زنده نماید..."."و جعلنی ممن یقتص آثارکم... و یملک فی دولتکم و یشرف فی عافیتکم و یمکن فی ایامکم... و مکننی فی دولتکم و احیانی فی رجعتکم...". (همان، حدیث 99).

در این باره بیان چند نکته لازم است:

1 - زنده شدن اموات امر محالی نیست و هر وقت خداوند قادر اراده کند و حکمتی آن را اقتضا نماید تحقق می‎یابد، و اگر از شرع دلیلی قطعی بر آن وارد شده باشد قابل قبول خواهد بود.

2 - زنده شدن اصحاب کهف در زمان حضرت مهدی (عج) و سلام کردن آن جناب به آنان و بازگشت مجددشان به قبور خود، در تفسیر قرآن امام ابواسحاق ثعلبی از علمای اهل سنت در مورد قصه اصحاب کهف آمده است.عقدالدرر، ص 213، حدیث 224.

همچنین روایت: "اصحاب الکهف من اعوانه" از پیامبراکرم (ص) در تفسیر "الدرالمنثور"الدر المنثور، ج 4، ص 215. نقل شده است. پس اگر زنده شدن اصحاب کهف ممکن باشد، چرا زنده شدن بعضی افراد صالح و مؤمن از امت پیامبر اسلام (ص) در زمان حضرت مهدی (عج) بعید باشد؟ و مشابهت ادعایی آن با ادعای یهود دلیل بر این نیست که منشاء این اعتقاد شیعه

ناوبری کتاب