صفحه ۱۷۵

"حسین بن حمدان" نیز بنابر نقل و تأیید جامع الرواة جامع الرواة، ج 1، ص 237. فاسد المذهب، کذاب و ملعون است که به گفته های او اعتنایی نمی شود؛ و "محمدبن مفضل" مشترک است بین توثیق شده و توثیق نشده، و "علی بن عبدالله" در کتب رجال مجهول می‎باشد. بنابراین در بی اعتباری روایت ذکر شده و ضعف سند آن شکی نیست.

روایت دوم - طبق این روایت امام صادق (ع) خطاب به بشیر نبال فرموده است:

"آیا می‎دانی اولین کاری که قائم می‎کند چیست ؟" بشیر گفت: نه، حضرت فرمود: "این دو نفر را در حالی که تر و تازه هستند از قبر در می‎آورد و آنان را می‎سوزاند و آنگاه خاکستر آنها را توسط باد در هوا پخش می‎کند و سپس مسجد را می‎شکند"."هل تدری أول ما یبدأ به القائم ؟" قلت: لا، قال: "یخرج هذین رطبین غضین فیحرقهما و یذریهما فی الریح و یکسر المسجد...". (بحارالانوار، ج 52، ص 386، حدیث 200).

"بشیر نبال" که راوی این حدیث است توثیق نشده، و علامه در خلاصه درباره او گفته است: "من در روایت او متوقف هستم".جامع الرواة، ج 1، ص 124.

روایت سوم - عبدالعظیم حسنی به امام رضا(ع) می‎گوید: من امیدوارم تو همان قائم از اهل بیت محمد باشی که زمین را بعد از اینکه پر از ظلم و جور شده است از عدالت پر می‎کند. حضرت در جواب او فرمود:

"آن قائمی که زمین را از عدالت پر می‎کند ولادت او مخفی است و سپس غایب می‎شود و... هنگامی که ظاهر می‎شود...

ناوبری کتاب