صفحه ۱۷۲

متواتری که دلالت دارد حضرت مهدی به کتاب خدا و سنت پیامبر(ص) عمل می‎کند و خلق و خوی او همانند رسول اکرم (ص) سرشار از رحمت و عطوفت نسبت به بندگان خداست، تعارض و مخالفت کامل دارد؛ از جمله:

روایت اول - در بحارالانوار از کتاب یکی از اصحاب - که معلوم نیست چه کسی است - با سندی که توسط حسین بن حمدان به محمد بن نصیر می‎رسد و او از عمر بن الفرات و او از محمد بن مفضل و او از مفضل بن عمر روایتی را نقل کرده است. در این روایت که به امام صادق (ع) نسبت داده شده مطالبی از این قبیل ذکر شده است:

"حضرت مهدی پس از بیرون آوردن جنازه های ابوبکر و عمر از قبر و به دار آویختن آنها دستور می‎دهد آنها را با آتشی که از زمین بیرون می‎آید بسوزانند و سپس باد سیاهی می‎وزد و خاکستر آنها به دریا ریخته می‎شود، و این کار در هر روز و شبی هزار مرتبه تکرار می‎شود. و نیز تمام گناهان خلایق از ابتدای عالم تا روز قیام مهدی به حساب ابوبکر و عمر می‎باشد و آنها باید عذاب همگی را تحمل کنند و...".بحارالانوار، ج 53، ص 14.

نقل خود این مطالب بر فرض آنکه سند روایت هم به حسب ظاهر خوب می‎بود، حاکی از کذب و جعلی بودن این روایت است. اما در ارتباط با سند آن همان گونه که بیان شد بحارالانوار آن را از کتاب یکی از اصحاب که نامش معلوم نیست نقل کرده و در سند آن محمد بن نصیر از عمر بن الفرات از محمد بن مفضل و او از مفضل بن عمر قرار دارند.

ناوبری کتاب