صفحه ۱۰۷

نه عبادتی شناخته می‎شود، و در یک شب قرآن به جایی برده می‎شود که حتی یک آیه از آن روی زمین باقی نمی ماند".قال: "یدرس الاسلام کما یدرس وشی الثوب حتی لایدری ما صیام و لا صدقة و لا نسک، و یسری علی کتاب الله فی لیلة فلایبقی فی الارض منه آیة ...". (عقد الدرر، ص 399، حدیث 476؛ المستدرک علی الصحیحین، ج 4، ص 473؛ در المستدرک به جای "یدرس"، "یندرس" ذکر شده است).

2 - روایت ابن عباس از پیامبر(ص) در مورد سؤال مرد یهودی از آن حضرت از مسائلی و از جمله حوادثی که در آینده امت اسلامی - همانند بنی اسرائیل - رخ می‎دهد و منتهی به قیام مهدی موعود می‎شود، که فرمود:

"همانا دوازدهمین اولاد من غایب می‎شود و دیده نخواهد شد، و بر امت من زمانی خواهد آمد که از اسلام جز اسمی و از قرآن جز رسمی باقی نمی ماند؛ در چنین زمانی است که خداوند به او اجازه قیام می‎دهد؛ پس اسلام را ظاهر و دین را تجدید می‎کند"."... و أن الثانی عشر من ولدی یغیب حتی لایری و یأتی علی أمتی زمن لایبقی من الاسلام الا اسمه و لا من القرآن الا رسمه فحینئذ یأذن الله تعالی بالخروج فیظهر الاسلام و یجدد الدین...". (فرائدالسمطین، ج 2، ص 134، حدیث 431؛ ینابیع المودة، ج 3، ص 283؛ این روایت در بحارالانوار، ج 3، ص 303 و ج 36، ص 283 و چند کتاب دیگر شیعی نیز ذکر شده است).

3 - روایت عبدالله بن عطاء از امام باقر(ع) درباره سیره حضرت مهدی (عج):

"مهدی آنچه قبل از او بوده را از بین می‎برد همان گونه که

ناوبری کتاب