صفحه ۹۸

1 - خداوند متعال می‎فرماید: (فاذا لقیتم الذین کفروا فضرب الرقاب) اجماع محصل اجماعی است که خود انسان با تتبع و تحقیق بر آن مطلع شود. و اجماع منقول آن است که با تتبع دیگران و به نقل از آنان باشد. (مقرر) پس هر گاه با کافران در میدان جنگ روبرو شدید گردنهایشان را بزنید.

2 - نیز می‎فرماید: (فاذا انسلخ الاشهر الحرم فاقتلوا المشرکین حیث وجدتموهم و خذوهم و احصروهم واقعدوا لهم کل مرصد فان تابوا و اقاموا الصلاة وآتوا الزکاة فخلوا سبیلهم ان الله غفور رحیم) جواهر ‏228/21. و چون ماههای حرام پایان یافت مشرکان را هر جا یافتید بکشید؛ و آنها را اسیر سازید؛ و محاصره کنید؛ و در هر کمینگاه بر سر راه آنها بنشینید. هرگاه توبه کنند و نماز برپا دارند و زکات بپردازند آنها را رها سازید، زیرا خداوند آمرزنده ای مهربان است.

3 - و می‎فرماید: (و قاتلوهم حتی لاتکون فتنة و یکون الدین کله لله) خلاف ‏235/3.. با آنها پیکار کنید تا فتنه از میان برخیزد و دین همه مخصوص خدا گردد. و مانند اینها آیات دیگری که از آنها تشویق به جهاد برای گسترش توحید و عدالت و برچیده شدن اساس کفر و فتنه از گستره زمین استفاده می‎شود.

بله ممکن است در استدلال به برخی از این آیات مناقشه شود که این آیات پاسخی است به پندار اینکه نمی توان آنان را کشت، و در مقام رفع توهم حظر است و به چیزی بیشتر از جواز دلالت ندارد.سوره محمد(47) 4/.

4 - و نیز آیه شریفه ای که پیش از این خواندیم: (قاتلوا الذین لایؤمنون بالله و لا بالیوم الاخر ولایحرمون ما حرم الله و رسوله و لایدینون دین الحق من الذین اوتوا الکتاب حتی یعطوا الجزیة عن ید و هم صاغرون) سوره توبه (9) 5/. با کسانی از اهل کتاب که نه به خدا و نه به روز جزا ایمان دارند و نه آنچه را خدا و رسولش حرام کرده اند حرام می‎شمرند و نه آیین حق را می‎پذیرند پیکار کنید تا زمانی که تسلیم شده و با دست خود جزیه بپردازند.

ناوبری کتاب