صفحه ۴۵۵

اینکه گفته شود: خوردن خوراکی های حرام نیز در پلیدی طینت مؤثر است.

4 - صحیحه ابوبصیر و زراره و محمد بن مسلم، همه از امام باقر (ع) که فرمود: امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب (ع) فرمود: مردم به خاطر شکم ها و فرج هایشان تباه شدند، زیرا حق ما را نپرداختند، همانا شیعیان ما و پدرانشان در این جهت در گشایش اند.فضیل عن ابی عبدالله (ع) قال: من وجد برد حبنا فی کبده فلیحمد الله علی اول النعم قال: قلت: جعلت فداک ما اول النعم ؟ قال: طیب الولادة . ثم قال ابوعبدالله(ع) قال: امیرالمؤمنین (ع) لفاطمة (س): احلی نصیبک من الفئ لابأ شیعتنا لیطیبوا. ثم قال ابوعبدالله(ع): انا احللنا امهات شیعتنا لابائهم لیطیبوا. (وسائل ‏381/6، ابواب انفال، باب 4، حدیث 10). این روایت را صدوق نیز در علل نقل کرده و در آن به جای پدرانشان "فرزندانشان" آمده است.قال ابوعبدالله(ع): اتدری من این دخل علی الناس الزنا؟ فقلت: لاادری. فقال: من قبل خمسنا اهل البیت الا لشیعتنا الاطیبین فانه محلل لهم و لمیلادهم. (وسائل ‏379/6، ابواب انفال، باب 4، حدیث 3). ظاهرا اینکه فرموده "پدرانشان در گشایش اند" مراد پاک بودن ازدواجهایشان می‎باشد تا فرزندان پاک طینت به دنیا آورند.

و اینکه فرموده حق ما، اطلاق آن خمس و انفال را در بر می‎گیرد، و ظاهر ذیل حدیث این است که همه حقوقشان را برای شیعه حلال فرموده اند چه از مناکح باشد و چه غیر آن، همان گونه که واژه "شکمهایشان" نیز بر آن دلالت دارد، پس اطلاق آن خمس سود تجارت را که متعلق به شخص است نیز شامل می‎شود. مگر اینکه گفته شود: مطلبی که در ذیل روایت آمده اشاره به همان حقوق ثابت ائمه (ع) نزد مردم دارد که به شیعیان منتقل شده است و حقوقی که نزد آنان پدید می‎آید را در بر نمی گیرد.

5 - روایت محمد بن مسلم، از یکی از آن دو [ امام باقر یا امام صادق ] (ع) که فرمود: شدیدترین موردی که در روز قیامت مردم با آن مواجه اند این است که صاحب خمس بایستد و بگوید: پروردگارا، خمس من ! و ما آن را برای شیعیانمان حلال کردیم تا ولادتشان پاک شود و فرزندان پاک به دنیا آورند.عن ابی جعفر(ع) انه قال: ان امیرالمؤمنین (ع) حللهم من الخمس یعنی الشیعة لیطیب مولدهم. (وسائل ‏383/6، ابواب انفال، باب 4، حدیث 15).

ناوبری کتاب