صفحه ۶۴

با اینکه در میانتان صفتهای ناپسندی همچون تن دادن به پستی و واگذاردن مسؤولیتها به دیگران وجود دارد، باز بهتر و هدایت یافته تر از آنان می‎باشید؛ در میان شما حکما، علما، فقها، حاملین قرآن، عبادت کنندگان در سحرها، عابدها، زاهدین در دنیا، تعمیر کنندگان مساجد و تلاوت کنندگان قرآن وجود دارد. آیا ناراحت نمی شوید و غضبناک نمی گردید که افراد پست و رذل و سبکسر از میان شما بر شما حکومت یابند و بر سر حکومت با شما به منازعه بپردازند؟"و هؤلاء الذین لو ولوا علیکم لاظهروا فیکم الغضب و الفخر و التسلط بالجبروت و التطاول بالغضب و الفساد فی الارض، و لاتبعوا الهوی، و حکموا بالرشا، و انتم - علی ما فیکم من تخاذل و تواکل - خیر منهم واهدی سبیلا، فیکم الحکماء و العلماء و الفقهاء و حملة القرآن و المتهجدون بالاسحار و العباد و الزهاد فی الدنیا و عمار المساجد و أهل تلاوة القرآن؛ أفلا تسفطون و تنقمون أن ینازعکم الولایة علیکم وسفهائکم و الاراذل و الاشرار منکم. (الامامة و السیاسة ‏136/1).

نظیر این روایت در نهج السعاده مستدرک نهج البلاغه نهج السعاده ‏252/5 نامه 156. و نیز در شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدیدشرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید ‏99/6. آمده است، ولی با این تفاوت که "آیا ناراحت نمی شوید... که افراد جفاکار در اسلام و دیر اسلام باوران، بر شما تسلط یابند.؟"

از روایت فوق استفاده می‎گردد که آگاهی و فقاهت همان گونه که در شخص امام معتبر است در کارگزاران و عمال او نیز معتبر می‎باشد؛ چرا که کارگزاران نیز مأمور و موظف به اجرای دستورات اسلام و اداره امور مسلمانان بر اساس ضوابط اسلامی هستند. بر این اساس واجب است که از موازین اسلام مطلع و به دستورات آن ملتزم باشند. و مراد از فقیه کسی است که به مسائل مبتلابه جامعه در جهات مختلف زندگی از عبادت گرفته تا معاملات و مسائل سیاسی و اقتصادی و ارتباطات بین المللی و مسائلی از این قبیل آگاه باشد. پس آن کس که آگاهتر و بصیرتر به احکام و موضوعات و به ماهیت حوادث واقعه و شرایط محیط و اوضاع زمان باشد از دیگران برای مناصب اجتماعی و حکومتی سزاوارتر است. و این چیزی است که گذشته از دلالت آیات و روایات گذشته فطرت سلیم انسان نیز بر آن گواهی خواهد داد.

17- پیش از این [به هنگام بررسی روایات مورد تمسک اهل سکوت ] در صحیحه عیص بن قاسم از امام صادق (ع) گذشت که فرمود:

"مواظب جانهای خود باشید. به خدا سوگند اگر شخص گوسفندداری چوپان

ناوبری کتاب