صفحه ۴۰۷

1- پیامبرخدا(ص) به موضع فخ رسید، همراه با اصحاب خویش نماز میت خواند، آنگاه فرمود:

"در اینجا مردی از اهل بیت من به همراه گروهی از مؤمنان به قتل می‎رسد، برای آنان از بهشت کفن و حنوط می‎آورند، جانهایشان از جسدشان در رسیدن به بهشت سبقت می‎گیرد."یقتل هیهنا رجل من اهل بیتی فی عصابة من المؤمنین، ینزل لهم بالکفان و حنوط من الجنة، تسبق ارواحهم اجسادهم الی الجنة . (مقاتل الطالبیین 289/).

2- باز هم او به سند خویش از ابی جعفر امام محمدباقر(ع) روایت می‎کند که فرمود:

"پیامبراکرم (ص) که بر "فخ" عبور می‎فرمود از مرکب پیاده شد و یک رکعت نماز خواند، آنگاه در رکعت دوم گریه کرد، مردم که گریه پیامبر را دیدند آنان نیز گریه کردند، چون نماز تمام شد حضرت فرمود: چه چیز شما را به گریه واداشت ؟ گفتند: شما را مشاهده کردیم گریه می‎کنید گریه کردیم، حضرت فرمود: چون من یک رکعت نماز را خواندم جبرئیل نازل شد و گفت: ای محمد، مردی از فرزندان تو در این مکان کشته می‎شود، و کسانی که با او به شهادت می‎رسند اجر دو شهید را دارند."مرالنبی (ص) بفخ فنزل فصلی رکعة، فلما صلی الثانیة بکی و هو فی الصلاة، فلما رأی الناس النبی (ص) یبکی بکوا، فلما انصرف قال: لما یبکیکم ؟ قالوا: لما رأیناک تبکی بکینا یا رسول الله، قال: نزل علی جبرئیل لما صلیت الرکعة الاولی فقال: یا محمد، ان رجلا من ولدک یقتل فی هذا المکان و اجر الشهید معه اجر شهیدین. (مقاتل الطالبیین 290/).

3- باز هم او به سند خویش از نضربن قرواش روایت می‎کند که گفت: شترهایم را به امام جعفرصادق (ع) برای مسافرت از مدینه به مکه کرایه دادم، چون از صحرای "مر" گذشتیم حضرت به من فرمود:

"ای نضر، اگر به فخ رسیدیم من را آگاه کن..." پس آن حضرت وضو گرفت و نماز خواند، آنگاه سوار مرکب شد، به وی عرض کردم: دیدم کاری را انجام دادید، آیا این نیز از مناسک حج است ؟ فرمود: "نه، ولکن در اینجا مردی از اهل بیت من همراه با تعدادی به شهادت می‎رسند، جانهایشان برای رفتن به بهشت از جسدهایشان سبقت می‎گیرد."...ولکن یقتل هیهنا رجل من اهل بیتی فی عصابة تسبق ارواحهم اجسادهم الی الجنة . (مقاتل الطالبیین 290/).

ناوبری کتاب