صفحه ۲۹۸

12- اهمیت دادن به نظر مردم در نامه امیرالمؤمنین (ع) به شیعیان خویش

در نامه امیرالمؤمنین (ع) به شیعیان خویش آمده است:

"پیامبرخدا به من مطلبی را بیان نمود، فرمود: ای پسر ابی طالب، ولایت بر امت من از آن توست، اگر با رضا و رغبت تو را به ولایت خویش برگزیدند و با رضایت بر خلافت تو اجتماع نمودند، ولایت آنان را به عهده بگیرد؛ و اگر بر خلافت تو اختلاف کردند، آنان را به آنچه در آن هستند واگذار."و قد کان رسول الله (ص) عهد الی عهدا فقال: یابن ابی طالب، لک ولاء امتی، فان ولوک فی عافیة و اجمعوا علیک بالرضا فقم بامرهم، و ان اختلفوا علیک فدعهم و ما هم فیه. (کشف المحجة ابن طاووس 180/).

از این کلام استفاده می‎گردد که اگرچه طبق اعتقاد ما خلافت برای امیرالمؤمنین (ع) با نصب ثابت بود و روایت نیز بر آن دلالت دارد، ولکن نظر مردم در قبول ولایت در صحت ولایت مؤثر است؛ و این امر، امر مردم است و در طول نص و در رتبه متأخر از آن دارای اعتبار می‎باشد؛ و این مطلبی است شایان تأمل.

13- کلام پیامبراکرم (ص) در ارتباط با انتخاب علی (ع)

در شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید از پیامبراکرم (ص) روایت شده که فرمود:

"اگر علی را به ولایت بگمارید، او را هدایت یافته ای هدایتگر می‎یابید."ان تولوها علیا تجدوه هادیا مهدیا. (شرح نهج البلاغه ابن ابی الحدید ‏11/11).

در اینجا پیامبراکرم (ص) تعیین والی را به مردم نسبت داده اند.

14- عنایت بر انتخاب مردم در کلام امام حسن (ع) به معاویه

در نامه امام حسن (ع) به معاویه آمده است:

"آنگاه که علی (ع) از دنیا رفت... مسلمانان خلافت را به من سپردند... لذا از ادامه حرکت باطل خویش دست بردار و در بیعت من که مردم در آن وارد شده اند وارد شود؛ زیرا تو نیک می‎دانی که من نسبت به این امر(خلافت) از تو سزاوارترم."ان علیا لما مضی لسبیله... ولانی المسلمون الامر بعده... فدع التماری فی الباطل و ادخل فیما دخل فیه الناس من بیعتی فانک تعلم انی احق بهذا الامر منک . مقاتل الطالبیین 35/).

از این روایت نیز استفاده می‎گردد که تعیین والی حق مسلمانان است؛ و اعتراض

ناوبری کتاب