صفحه ۲۵۸

"هر کسی راهی را بپیماید که علمی را بیاموزد، خداوند راهی به سوی بهشت به او بنمایاند، و همانا فرشتگان با کمال خوشوقتی بالهای خویش را برای طالب علم می‎گسترند.

و اینکه برای طالب علم آنچه در آسمان و زمین است، حتی ماهیان دریا استغفار می‎کنند؛ و برتری عالم بر عابد همانند برتری ماه است بر سایر ستارگان در شب چهاردهم ماه، و همانا علما وارثان پیامبران هستند، پیامبران دینار و درهمی به ارث نمی گذارند ولکن علم را به میراث می‎گذارند، پس هر که بهره ای از آن به دست آورد بهره بسیاری به دست آورده است."

روایت طبق برخی از طرق نقل، صحیحه است چنانچه براهلش پوشیده نیست و باز همین روایت در بحارالانوار از امالی صدوق، از مکتب، از علی از پدرش، از قداح از امام صادق، از پدرش از پدرانش (ع) از پیامبراکرم (ص) نقل شده است.

و باز در ثواب الاعمال، از پدرش، از علی، از پدرش، همانند آن آمده است. و باز از بصائر الدرجات، از احمد بن محمد، از حسین بن سعید، از حماد بن عیسی، از قداح همانند آن نقل شده است.بحارالانوار ‏164/1، کتاب العلم، باب 1، حدیث 2. و ظاهرا با توجه به سند کافی "حماد" از زنجیره سند طبق نقل صدوق حذف شده است.

2- در کافی از محمد بن یحیی، از احمد بن محمد بن عیسی، از محمد بن خالد، از ابی البختری، از امام صادق (ع) روایت شده است که فرمود:

"همانا علما وارث پیامبران هستند، و این بدان جهت است که پیامبران درهم و دیناری به ارث نمی گذارند و بی تردید حدیثهایی از احادیث خویش را به ارث می‎گذارند؛ پس کسی که برخی از آنها را به دست آورد، بهره بسیاری را به دست آورده است. پس مواظب باشید علم خویش را از چه کسی اخذ می‎کنید. همانا برای ما اهل بیت در هر نسل و دوره ای افراد عادلی هستند که تحریف غلو کنندگان و تنقیص باطل کنندگان و تأویل نادانان را از دین برطرف می‎کنند."ان العلماء ورثة الانبیاء و ذاک ان الانبیاء لم یورثوا درهما و لا دینارا و انما اورثوا احادیث من احادیثهم، فمن اخذ بشئ منها فقد اخذ حظا وافرا. فانظروا علمکم هذا عمن تأخذونه، فان فینا اهل البیت فی کل خلف عدولا ینفون عنه تحریف الغالین، و انتحال المبطلین، و تأویل الجاهلین. (کافی ‏22/1، وسائل ‏53/18، ابواب صفات قاضی، باب 8، حدیث 2؛ وسائل از بصائر نیز این روایت را نقل کرده است).

ناوبری کتاب