صفحه ۲۱۹

است که اولی فردی ثقه و مورد اعتماد است و از دومی نیز به نیکی یاد شده است. احمد بن عائذ [که در نقل صدوق بود] نیز ثقه می‎باشد.تنقیح المقال ‏181/1 و 197 و 63.

اما ابی خدیجه راوی روایت مورد اشکال است. شیخ (طوسی) در کتاب الفهرست خویش او را ضعیف دانسته، اما از نجاشی نقل شده که درباره وی گفته است:

"اوثقه است، ثقه است [تکرار فرموده ]. از امام صادق و امام کاظم (ع) روایت نقل نموده و دارای کتاب است".تنقیح المقال ‏5/2؛ و الفهرست شیخ طوسی 79/ (چاپ دیگر 105/) و رجال نجاشی 134/.

تفسیر سه آیه مورد استناد و معنی اولی الامر

از آن جهت که امام (ع) در مقبوله (عمربن حنظله) به آیه شریفه ای از قرآن کریم تمسک فرمود، بجاست در ابتدا به تفسیر مفاد این آیه شریفه بپردازیم، آنگاه به بیان مفهوم و مفاد این دو روایت (روایت عمربن حنظله و روایت ابی خدیجه) با بصیرت و بینش گسترده تر وارد گردیم، خداوند متعال در سوره نساء می‎فرماید:

"ان الله یأمرکم ان تؤدوا الامانات الی اهلها و اذا حکمتم بین الناس ان تحکموا بالعدل ان الله نعمایعظکم به ان الله کان سمیعا بصیرا. یا ایها الذین آمنوا اطعیوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم فان تنازعتم فی شئ فردوه الی الله و الرسول ان کنتم تومنون بالله و الیوم الاخر ذلک خیر و احسن تأویلا.

الم تر الی الذین یزعمون انهم آمنوا بما انزل الیک و ما انزل من قبلک یریدون ان یتحاکموا الی الطاغوت و قد امروا ان یکفروا به و یرید الشیطان ان یضلهم ضلالا بعیدا.سوره نساء (4)58/، 59 و 60.

خداوند به شما امر می‎کند که البته امانتها را به صاحبان آن باز دهید، و هنگامی که در میان مردم حکم می‎کنید به عدالت داوری کنید، همانا خدا شما را به پندهای خوب و نیکو موعظه می‎کند؛ زیرا خدا به هر چیز آگاه و بصیر است. ای اهل ایمان، خدا و رسول و صاحبان امر را اطاعت کنید، و چون در امری کارتان به گفتگو و نزاع کشید به حکم خدا و رسول باز گردید - اگر به روز قیامت ایمان دارید - و این (رجوع به حکم خدا و رسول) برای شما (از هر چه تصور کنید) بهتر و خوش عاقبت تر است. آیا به عجب نمی نگری به کسانی که می‎پندارند به قرآن و کتابهایی که پیش از تو فرستاده شده

ناوبری کتاب