صفحه ۱۵۴

در اصول کافی نیز از یونس بن یعقوب از امام جعفرصادق (ع) روایت شده که فرمود:

"اگر بر روی زمین بیش از دو نفر باقی نمانند، یکی از آن دو امام خواهد بود."لولم یکن فی الارض الااثنان لکان الامام احدهما. اصول کافی ‏180/1 کتاب الحجة، باب انه لولم یبق... حدیث 5.

البته این تأیید در صورتی است که مراد از امام در روایت، امام اصلی معصوم باشد؛ و شاید آنچه در حدیث معروف ثقلین آمده که:

"این دو (قرآن و عترت) هرگز از یکدیگر جدا نخواهند شد تا آن زمان که در حوض بر من وارد گردند."...لن یفترقا حتی یردا علی الحوض. سنن ترمذی ‏328/5، باب مناقب اهل بیت النبی (ص) حدیث 3876.

نیز دلیل بر بقای عترت ملازم با کتاب تا روز قیامت باشد. پس این روایت از دلایل زنده بودن حضرت حجت امام زمان [عجل الله فرجه ] و بقای آن حضرت تا روز قیامت نیز می‎باشد [و هرگز دلیل بر لزوم قرشی (سید) بودن خلفا در عصر طولانی غیبت نخواهد بود].

10- در سنن ترمذی آمده: تعدادی از قبیله ربیعه نزد عمروبن عاص بودند، یکی از افراد بکربن وائل به عمرو بن عاص گفت: قریش دست از کارهای خود بردارند یا اینکه خداوند امر خلافت را در میان عموم عربهای غیرقرشی قرار خواهد داد، عمروبن عاص گفت: دروغ گفتی، از پیامبرخدا(ص) شنیدم که می‎فرمود:

"قریش رهبران مردمند در خیر و شر، تا روز قیامت."قریش ولاة الناس فی الخیر و الشر الی یوم القیامة . سنن ترمذی ‏342/3، باب 42 از ابواب فتن، حدیث 2328.

این روایت از چند جهت قابل خدشه است: اولا از جهت سند ضعیف و راوی آن غیر قابل اعتماد است. ثانیا ذکر "رهبر بودن قریش در کارهای ناپسند" و بدیها (چنانچه قبلا گفته شد) دلیل بر این است که روایت به معنی امری و انشایی نیست، پس خبر می‎باشد و به ناچار آن را باید به گونه ای تأویل کرد، و الادروغ بودن آن آشکار است.

[می توان گفت: منظور روایت، اخبار از ساختار اجتماعی آن زمان است؛ زیرا به طور مسلم افراد شرور و ناشایست قریش برای همه زمانها رهبران افراد بدسیرت نخواهند بود.]

ثالثا این روایت با روایت دیگری که از یار و قرین عمروعاص یعنی معاویه نقل

ناوبری کتاب