صفحه ۱۳۸

"دیه حرامزاده به اندازه کافر ذمی هشتصد درهم است."دیة ولد الزنا دیة الذمی ثمانماة درهم. (وسائل ‏164/19، ابواب دیات النفس، باب 15، حدیث 3 و...).

5- پست تر بودن حرامزاده از کافر:

روایاتی که بر پلیدتر و پست تر بودن حرامزاده از کافر دلالت دارد که از آن جمله است صحیحه محمد بن مسلم از امام محمدباقر(ع) که فرمود:

"شیر زن یهودی و نصرانی و مجوسی بهتر است نزد من از حرامزاده."لبن الیهودیة و النصرانیة و المجوسیة احب الی من ولد الزنا. (وسائل ‏184/15، ابواب احکام الاولاد، باب 75، حدیث 2).

6- پلیدتر بودن حرامزاده از سگ و خوک :

روایاتی که حرامزاده را از سگ و خوک پست تر قلمداد کرده است، نظیرروایت ابی بصیر از امام جعفرصادق (ع) که فرمود:

"همانا نوح در کشتی خود سگ و خوک سوار کرد اما حرامزاده سوار نکرد، و ناصبی از حرامزاده پست تر است."ان نوحا حمل فی السفینة الکلب و الخنزیر و لم یحمل فیها ولد الزنا و ان الناصب شر من ولد الزنا (بحارالانوار ‏287/5، باب علة عذاب الاستیصال و حال ولدالزنا، حدیث 13).

7- تهی بودن حرامزاده از خیر و خوبی:

زراره از امام محمدباقر(ع) روایت می‎کند که فرمود:

"هیچ خیری در حرامزاده وجود ندارد، نه در پوست و نه در مو و نه در گوشت و نه در خون و نه در هیچ چیز دیگرش."لا خیر فی ولد الزنا و لا فی بشره و لا فی شعره و لا فی لحمه و لا فی دمه و لا فی شئ منه. (بحارالانوار ‏285/5، باب علة عذاب الاستیصال و حال ولد الزنا، حدیث 6).

8- محروم بودن حرامزاده از بهشت:

دلیل دیگر روایاتی است که دلالت دارد حرامزاده وارد بهشت نمی گردد، که از جمله آنها این روایت است، سعد بن عمر جلاب گفت: امام جعفرصادق (ع) به من فرمود:

"خداوند بهشت را پاک و پاک شده بیافرید، پس هرگز بجز کسی که تولد او پاک و طاهر باشد وارد آن نخواهد شد، و نیز فرمود: خوشا به حال آن کس که مادر وی پاکدامن و با عفت باشد."ان الله خلق الجنة طاهرة مطهرة فلا یدخلها الامن طابت ولادته و قال ابوعبدالله (ع) طوبی لمن کانت امه عفیفة . (بحار، ج ‏285/5، باب علة عذاب الاستیصال و حال ولد الزنا، حدیث 4).

ناوبری کتاب