صفحه ۸۵۴

پیوست شماره 38:

مصاحبه معظم له با خبرنگار رادیو و تلویزیون آمریکا (ای بی سی) در تاریخ ‏1357/8/19

بسم الله الرحمن الرحیم

س 1 - حضرت آیت الله، به نظر شما در حال حاضر در ایران به چه چیز نیازمند هستید؟

ج: در حال حاضر رفع هرگونه استبداد و فشار بر ملت و بازیافتن آزادی و شخصیت برای ملت مورد نیاز ما است.

س 2 - در شرایط کنونی که یک دولت نظامی روی کار آمده فکر می‎کنید اگر از طرف رهبران دینی دستور جهاد داده شود با موفقیت روبرو خواهد شد؟

ج: فعلا که چنین دستوری داده نشده ولی اگر از طرف مراجع دینی چنین دستوری داده شود با موفقیت همراه خواهد بود چون ارتش ما از همین مردم مسلمان تشکیل می‎شود و جز عده کمی بقیه به عقاید دینی پایبند می‎باشند و برای مراجع دینی احترام قائلند. البته ممکن است در آغاز، امر را بر عده ای مشتبه کنند و با مشکلاتی مواجه شویم ولی در دراز مدت به صف ملت خواهند پیوست.

س 3 - ممکن است بفرمایید پس اکنون ارتشی که اکثرا پشتوانه مذهبی دارند پس چرا دست به کشتن برادران مسلمان خود می‎زنند؟

ج: آنهایی که دست به کشتار می‎زنند عده قلیلی هستند از کسانی که هنوز تحت تاثیر تبلیغات رژیم مانده اند وگرنه آنهایی که حقیقت را شناخته اند یا به صف ملت ملحق شده و یا حد اقل دست به برادرکشی نمی زنند و نمونه اش اخباری است که حکایت از پیوستن عده ای از افسران و سربازان به صفوف مردم می‎کند.

س 4 - حضرتعالی آیا امکان پیروزی بر چنین رژیمی را بدون خونریزی پیش بینی می‎کنید؟

ج: اگر ابرقدرتها و بخصوص آمریکا و شوروی دست از حمایت رژیم موجود بردارند و به خواست ملت که همان خواست روحانیت و شخصیتی همچون آیت الله العظمی خمینی که رهبری نهضت اسلامی را به عهده دارند می‎باشد توجه کامل شود هرگز خونریزی نمی شود و خواست ایشان جز با تشکیل جمهوری اسلامی متکی به آراء عمومی تامین نخواهد شد.

س 5 - این جمهوری که فرمودید خواست ملت و حضرت آیت الله خمینی می‎باشد آیا با بودن شاه امکان آن هست ؟

ناوبری کتاب