صفحه ۸۴۵

پیوست شماره 30:

نامه معظم له به امام خمینی برای اقدام در پیشگیری از اعدام رهبران و بنیانگذاران اولیه سازمان مجاهدین خلق، مورخه ‏1351/1/11 شمسی

‏15 صفر 1392 ‏
بسمه تعالی

حضرت آیت الله العظمی مدظله العالی

پس از تقدیم سلام و تحیت به عرض عالی می‎رساند: چنانچه اطلاع دارید عده زیادی از جوانهای مسلمان و متدین گرفتارند و عده ای از آنان در معرض خطر اعدام قرار گرفته اند. تصلب آنان نسبت به شعائر اسلامی و اطلاعات وسیع و عمیق آنان بر احکام و معتقدات مذهبی معروف و مورد توجه همه آقایان و روحانیین واقع شده است، و بعضی از مراجع و جمعی از علماء بلاد اقداماتی برای تخلص آنان کرده اند و چیزهایی نوشته شده، بجا و لازم است از طرف حضرتعالی نیز در تایید و تقویت و حفظ دماء آنان چیزی منتشر شود، این معنا در شرایط فعلی ضرورت دارد چون مخالفین سعی می‎کنند آنان را منحرف قلمداد کنند، البته کیفیت آن بسته به نظر حضرتعالی است. در خاتمه از حضرتعالی ملتمس دعای خیر می‎باشم.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته. ح - ع - م در سال 51 - 50 چندنفر از موسسین سازمان مجاهدین خلق محکوم به اعدام شدند، و خانواده های آنان به منازل مراجع قم مراجعه نموده و در بیت مرحوم آیت الله شریعتمداری متحصن شدند. در آن زمان طلاب حوزه از این تحصن استقبال کردند، اکثر اشخاص مبارز و چهره های روحانی از حکم اعدام آنان ناراحت بودند و هرکس به نحوی تلاش می‎کرد تا از اعدام آنان جلوگیری شود؛ تا آنجا که مرحوم امام موسی صدر که مورد توجه شاه بود از طرف مراجع وقت: آیات عظام گلپایگانی، خوانساری، شریعتمداری و نجفی با شاه ملاقات نموده و حامل پیام شفاهی حضرات مراجع برای شاه مبنی بر عفو آنان از اعدام گردید. نامه فوق نیز از طرف معظم له در همین ارتباط برای حضرت امام ارسال شده است. خودداری از نوشتن صریح نام امام و امضای صریح به جهت جنبه های امنیتی بوده است.

ناوبری کتاب