صفحه ۱۴۸۹

خبرنگار: در باره فعالیت های دیپلماسی و فعال کردن دیپلماسی کشور آقا نظر خاصی دارند، محدودیت یا محذوریت یا فرض بفرمائید تنگتر بشود قضایا یا خیر؟

جواب: خدمت ایشان صحبت خاصی نشده است ولی از اول یادم هست وقتی که انقلاب تازه پیروز شده بود ایشان خودشان می‎گفتند من خدمت امام رسیدم در قم یعنی همین منزل روبروی همین جا که مرحوم امام ساکن بودند، ایشان گفته بودند بله انقلاب که پیروز شده رسم این است که یک هیاتهای حسن نیت می‎فرستند کشورهای مخصوصا همسایه که بله این انقلاب پیروز شده و ما با شما هیچ دشمنی نداریم و می‎خواهیم با هم زندگی کنیم و میهمان جدید شما هستیم و هیئتهای حسن نیت بروند همه جا مخصوصا کشورهای همسایه، که ایشان می‎گفتند من هرچه اصرار کردم حضرت امام قبول نکردند حالا به چه علت من نمی دانم. من می‎دانم که ایشان نسبت به فعالیت دیپلماسی کاملا نظر مثبت دارند ولی جدیدا هیچ صحبتی نشده است.

خبرنگار: یک مقدار راجع به برنامه های آقا بفرمائید که برنامه های آقا به چه شکل است ؟

جواب: ایشان عمده وقتشان صرف کارهای علمی می‎شود، یعنی ایشان تحقیقاتشان را که می‎کنند خود بخود روی کاغذ می‎آورند که هر وقت خدمتشان می‎رسم در حال نوشتن هستند، تحقیقاتی که می‎کنند، درسی که ایشان می‎فرمایند خوب درس بالای حوزه است، نوشته های ایشان پلی کپی می‎شود و اول درس داده می‎شود و این از امسال شروع شد و خیلی مورد استقبال طلاب واقع شد، و عمده کارشان همین است تحقیق علمی و تدریس و بعدا نشر یک چنین تحقیقاتی به صورت کتاب. حتی کتابهایشان را خودشان تصحیح می‎کنند که اگر تجدید نظری دارند تصحیح بکنند. خلاصه بیشتر کارهای علمی و فرهنگی.

خبرنگار: شکافی بین جناحهای مختلف در ایران ذکر کرده اند، نظر شما چیست ؟

جواب: ما از آنجا خبر نداریم که بین مسئولین نظام چه خبر است.

ناوبری کتاب